I love Nowa Huta gentryfikacja starej części Nowej Huty -

I love Nowa Huta gentryfikacja starej części Nowej Huty

4.00 Oceń książkę!

Autor: ...

Wydawnictwo: IFiS PAN (uprz)
ISBN: 9788376830629
EAN:
Format: 148 X 210
Oprawa: miękka
Stron: ...
Data wydania: ...
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
29.99
książka
39.00zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Jacek Gądecki socjolog i etnolog, adiunkt w Katedrze Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej WH AGH w Krakowie. Zainteresowany antropologią i socjologią miasta, zwłaszcza zagadnieniami przemian przestrzeni publicznej oraz architekturą. Zjawiska miejskie badał m.in. w Fundacji Bauhausu w Dessau (Transit Space) oraz w Graduate Center City University of New York (tematyka gated communities), stypendysta m.in. Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest także autorem książek Architektura i tożsamość. Rzecz o antropologii architektury (Wydawnictwo Rolewski, Toruń 2005), Za murami. Osiedla grodzone w Polsce - analiza dyskursu (WUW, Wrocław 2009).

Bez wątpienia stara część Nowej Huty nie jest postrzegana powszechnie jako jednoznacznie atrakcyjne miejsce do życia. Oczywiście pozostaje interesująca z kilku względów, ale nie na tyle, by w świadomości przeciętnego mieszkańca Krakowa stać się szybko "dobrym adresem" [...]. Badania nie koncentrują się na analizie przemian, ocenianych przez zasiedziałą społeczność, ale dotyczą grupy potencjalnych gentryfikatorów i ich nastawienia do dzielnicy oraz jej mieszkańców. Przyjęcie tej perspektywy nie oznacza chęci odwrócenia uwagi od negatywnych skutków procesu, ale próbę zrozumienia jego przyczyn, śledzenia ruchów i aspiracji nowych mieszkańców. Chodzi mi raczej o zrozumienie tego, jak przebiega genrtyfikacja, a nie dlaczego zachodzi.
Ze wstępu

Jacek Gądecki, należący do najmłodszego pokolenia polskich socjologów miasta, wprowadził się stosunkowo niedawno do Krakowa i spojrzał świeżym okiem na powstające nowe relacje przestrzenne w tym mieście [...]. Przypadek badany przez Autora tej ciekawej i przyjemnej w czytaniu książki jest niewątpliwie unikatowy, bo taka jest również przestrzeń starej części Nowej Huty, ale opisane mechanizmy przekształceń ekologicznej struktury miasta mają charakter bardziej uniwersalny
Z recenzji wydawniczej Bohdana Jałowieckiego

Książka "I love Nowa Huta gentryfikacja starej części Nowej Huty"