Historia Bałkanów wiek XVIII i XIX - Barbara Jelavich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN: 832332042X
Data wydania: 2005-08-01
Książka jest poświęcona historii głównych narodowości bałkańskich - Albańczykow. Bułgarów, Chorwatów, Greków. Rumunów, Serbów i Słoweńców - w XVIII i XIX wieku. Szczegółowo omówiono: ? sytuację narodowości bałkańskich pod panowaniem imperium, osmańskiego i cesarstwa habsburskiego, odmienne warunki panujące w obu imperiach i związane z nimi odmienne doświadczenia narodowe; ? ruchy narodowościowe, ich programy i działalność powstańczą do 1900 roku na tle ówczesnych stosunków międzynarodowych; ? powołanie pod koniec XIX wieku rządów niezależnych w Grecji, Rumunii i potudniowo-słowiańskich państwach Serbii i Czarnogóry oraz rządów autonomicznych w Bułgarii i Chorwacji; ? stopniowy rozpad imperium osmańskiego i powstania narodowe jako przyczyny sporów między wielkimi mocarstwami; ? kwestię wschodnią i jej znaczenie dla opinii publicznej uznającej Pótwysep Bałkański za źródło niepokojów i destabilizacji w Europie.

Książka "Historia Bałkanów wiek XVIII i XIX"
Barbara Jelavich