Henryk Sienkiewicz - nowe odczytania. Tom 1. Sześć szkiców o Zagłobie i inne studia sienkiewiczowskie - Tadeusz Bujnicki

Henryk Sienkiewicz - nowe odczytania. Tom 1. Sześć szkiców o Zagłobie i inne studia sienkiewiczowskie

4.00 Oceń książkę!

Autor: Tadeusz Bujnicki

Wydawnictwo: DiG
ISBN: 9788371818806
EAN:
Format: 170 x 250
Oprawa: twarda
Stron: 164
Data wydania: 2014-12-16
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
27.99
książka
39.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Na książkę Sześć szkiców o Zagłobie..., poza Wstępem i Zakończeniem składa się 13 tekstów, skupionych na twórczości i recepcji Sienkiewicza. Zgodnie z tytułem osobną część stanowi sześć szkiców ukazujących różne uformowania jednej z najbardziej znanych Sienkiewiczowskich kreacji - postaci Onufrego Zagłoby. Szkice akcentują wieloaspektowość tej postaci; wskazują na jej prymarne cechy sarmackie, na metamorfozy i mistyfikacje, które w Trylogii zostały podporządkowane dominującym składnikom "ludycznym": humorowi i komizmowi oraz funkcji powieściowej tej słynnej kreacji. Pozostałe studia podejmują z kolei takie kluczowe dla interpretacji twórczości pisarza zagadnienia, jak: sposoby formowania historycznej wizji powieściowej, ewokowane przez dzieła sensy ideologiczne, wreszcie zasadnicze aspekty sporu o Sienkiewicza z perspektywy zróżnicowanych odczytań i manipulacji twórczością pisarza. Kluczowym tekstem w tej części książki jest rozprawa Sienkiewicz przekracza granice. O "przełomie" w życiu i twórczości pisarza, która jest próbą wyjaśnienia przyczyn i charakteru przejścia autora Trylogii z obozu pozytywistycznego na stronę konserwatyzmu. Tezą rozprawy jest stwierdzenie, iż Sienkiewicz był twórcą antydoktrynalnym, świadomie unikającym ostatecznych deklaracji ideologicznych, a akcentującym swoje powinności artysty.

Dlatego zasadniczym założeniem interpretacyjnym książki jest ukazanie Sienkiewicza jako pisarza - wbrew pozorom - skomplikowanego i wieloznacznego.

Książka "Henryk Sienkiewicz - nowe odczytania. Tom 1. Sześć szkiców o Zagłobie i inne studia sienkiewiczowskie"
Tadeusz Bujnicki