Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury caffe latte - Dorota Groytecka

Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury caffe latte

4.00 Oceń książkę!

Autor: Dorota Groytecka

Wydawnictwo: Naukowe Katedra
ISBN: 9788363434328
EAN:
Format: 120 x 194
Oprawa: miękka
Stron: 148
Data wydania: 2015-01-22
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
9.99
książka
22.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

"Gentryfikacja to słowo-klucz, niezbędne, aby zrozumieć dynamikę zmian w przestrzeni miejskiej. Dziś to jedno z najważniejszych zjawisk badanych przez urbanistoacute;w, proces głęboko zmieniający charakter kulturowy i społeczny dzielnic, w ktoacute;rych zachodzi. Gentryfikację po raz pierwszy zaobserwowano i opisano pod koniec lat 50. w Londynie, następnie proces rozpoczął się w metropoliach Stanoacute;w Zjednoczonych. Dziś zachodzi już w większości dużych miast Azji i Europy, ale roacute;wnież w niektoacute;rych mniejszych miastach, a nawet na terenach wiejskich, np. w Wielkiej Brytanii.
[...] Gentryfikacja Berlina stała się w ostatnim czasie niezwykle głośnym tematem w mediach, zaroacute;wno lokalnych, jak i zagranicznych. Nieuchronne wysiedlanie mniej zamożnych mieszkańcoacute;w, ktoacute;re proces gentryfikacji dzielnicy za sobą niesie, budzi ogromne emocje i kontrowersje, prowadzi do powstawania grup walczących ze zjawiskiem (np. Mediaspree Versenken), przejawiających niechęć wobec hipsteroacute;w, turystoacute;w, zagranicznych studentoacute;w. Na budynkach pojawiają się wulgarne napisy oraz wlepki wzywające grupy 'intruzoacute;w' do wyniesienia się z miasta. W odpowiedzi na takie działania tworzą się grupy (np. Hipster Antifa) proacute;bujące piętnować werbalną agresję i przejawy szowinizmu skierowanego w stronę bardziej zamożnych grup osiedlających się w dzielnicy" - ze Wstępu.

"Niewielka objętościowo książeczka Doroty Groyeckiej to pozycja obowiązkowa dla tych wszystkich, ktoacute;rzy interesują się nie tylko dzisiejszym miastem, ale uważnie przyglądają światu poprzez pryzmat zmian, jakie niesie neoliberalny projekt społecznego porządku opartego na prymacie ekonomii.
[...] Złożona, wielowątkowa narracja książki oparta na detalach i obserwacji uczestniczącej opowiada o Berlinie, ktoacute;ry zmienia się w błyskawicznym tempie, szybciej niźli są to w stanie zarejestrować informatory i bedekery." - prof. Wojciech J. Burszta

Książka "Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury caffe latte"
Dorota Groytecka