EBOOK Ręka Flauberta - Renata Lis

EBOOK Ręka Flauberta

4.00 Oceń książkę!

Autor: Renata Lis

Wydawnictwo: Sic!
ISBN: 9788361967422
EAN: C5734853EB
Format: 0,0 x 0,0 x 0,0
Oprawa: ...
Stron: 328
Data wydania: 2011
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
36.00
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Ręka Flauberta to książka o mężczyźnie, który urodził się w Normandii w roku 1821 i po pewnym czasie, w tajemniczych okolicznościach, zajął się rzemiosłem skrajnie niebezpiecznym i trudnym: został pisarzem. Korzystając z listów i dzienników Flauberta (w ogromnej większości niewydanych po polsku), a także z najnowszych ustaleń jego francuskich biografów i własnych podróży, autorka prowadzi nas przez meandry jego losu: przez jego śmierci, miłości, miejsca, książki. Z jej opowieści wyłania się poruszający, współczesny portret pisarza na tle końca świata – zarówno własnego świata Flauberta, jak nowoczesnego świata cywilizacji europejskiej. Portret ten kreśli
literaturoznawczyni, która odrzuca akademickie rygory na rzecz lektury zdeprofesjonalizowanej i dzikiej, niezainteresowanej wpisywaniem literatury w kontekst modnych pojęć, pytającej za to bez najmniejszego skrępowania o życie pisarza i jego związki z dziełem. Autorka patrzy przy tym na Flauberta z unikalnej perspektywy urodzonej ćwierć wieku po wojnie mieszkanki Europy Wschodniej, której z przyczyn historycznych i egzystencjalnych bliżej jest do Moskwy niż do Paryża i która nie ulega pokusie frankofilii, niekiedy zwracając się nawet przeciw Francji i Francuzom, choć nie przeciw Flaubertowi. Ręka Flauberta – wielowarstwowa i znakomicie napisana – przynosi też odpowiedzi na szereg szczegółowych pytań: kto naprawdę powiedział „Pani Bovary to ja”; czy Flaubert wierzył w Boga; na czym polega oryginalność jego stylu; czy to prawda, że ryczał jak niedźwiedź; jak wyglądało jego spotkanie z egipską kurtyzaną Kucziuk-Hanem; dlaczego chciał zostać Rosjaninem; czy miłością jego życia była angielska guwernantka i dlaczego twierdził, że nie ma żadnej biografii.
Renata Lis (ur. 1970) – ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Za przekład eseju Ameryka Jeana Baudrillarda otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1998). Z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem przygotowała nowe tłumaczenia Trzech baśni Gustave’a Flauberta (przełożyła Legendę o świętym Julianie Szpitalniku i Herodiadę), które ukazały się w serii Wielcy pisarze w nowych przekładach razem z jej opowieścią o domu Flauberta w Croisset (2009). Mieszka w Warszawie.
Ręka Flauberta
Dom rodzinny
Widma zmarłych dzieci
Droga do Katedry
Będę miał jej dłoń i twarz
Ciemnoczerwone wspomnienia
Przerażająco rozłożony
Płaszcz ojca
Człowiek nekropolia
Cmentarz w Scutari
Rękopis w białej teczce
Jezus Chrystus
Croisset
Na pewno przybył z daleka
Eremita
Gdzie jest Flaubert
Jadę na grób Alfreda
Kucziuk-Hanem. Flaubert pisze do Bouilheta
Kucziuk-Hanem. Kilka szczegółów
Łzy węża w Tebach
Grecja koloru ciała
Arcydzieło
Życie codzienne w domu nad Sekwaną
Louise Colet jedzie do Croisset
Prokurator Pinard czyta Madame Bovary
Pani Bovary to ja
Gładki jak marmur i wściekły jak tygrys
Zacznę ryczeć punkt czwarta
Porucznik Flaubert…
…i melancholijna Rosjanka
Hreczka
Ktoś za mną stoi
Miss Herbert gubi pantofelki
Flaubert odchodzi
Pogrzeb Flauberta. Niech mówi Zola
Nie mam żadnej biografii
Jadę do Croisset
Kalendarium
Wybór źródeł
Nota o przekładach
Resumé – ?????????? – Summary

Książka "EBOOK Ręka Flauberta"
Renata Lis