Profesor Aleksander Bruuml;ckner -nbsp;wyjątkowa postać w świecie polskiej nauki - tytan pracy, encyklopedysta, człowiek posiadający ogromną wiedzę z dziedziny historii kultury, literatury i języka polskiego. Wieloletni wykładowca Uniwersytetu w Berlinie, bardzo ciepło wspominany przez swoich studentoacute;w, w pamięci wspoacute;łpracownikoacute;w zapisał się raczej jako odludek, samotnik, człowiek wiecznie zajęty poszukiwaniami naukowymi. Zawdzięczamy mu odnalezienie i opracowanie Kazań świętokrzyskich, monumentalne prace z zakresu historii kultury Słowian, opracowanie mitologii słowiańskiej i wiele innych. Bruuml;ckner lubił pisać i choć cierpiał na niedowład prawej ręki, to spod jego pioacute;ra wyszły tysiące stron opracowań, esejoacute;w i artykułoacute;w naukowych.
W 75 rocznicę śmierci profesora postanowiliśmy sięgnąć do pierwszego wydania jednego z naszym zdaniem najciekawszych opracowań. Dzieje kultury polskiej, bo o nich mowa, to trzytomowe dzieło, ktoacute;rego pierwsze wydanie ukazało się w 1931 roku. Choć objętość tej publikacji może początkowo zniechęcać, brak w niej ubarwiających tekst ilustracji, to dzięki kunsztowi pisarskiemu profesora czyta się ją niczym fascynującą powieść, a nie dzieło naukowe. Swoją opowieść o kulturze polskiej zaczyna Bruuml;ckner kroacute;tkim wprowadzeniem w czasy przedhistoryczne rysując jedynie tło wydarzeń.
Autor pisze:
Nie podaję za pewne, co tylko możliwe; rozroacute;żniam domysły i fakty; niestety, oba te pola dla dawnych czasoacute;w bardzo nieroacute;wno rozdzielone. Trzymam na wodzy fantazję, bo ani z Starą Baśnią, ani z Drzewiej nie zwodniczę. Czy mi się powiodło odmalować tło, na ktoacute;rem rozgrywały się dawne dzieje, inni osądzą. Opowiadanie zaczynam od r. 500 po Chr., to jest od chwili, kiedy się szczepy polskie ostatecznie ze wspoacute;lnoty słowiańskiej wyodrębniły; o rozwoju poprzednim wspominam jak najkroacute;cej co najniezbędniejsze.
?Brak rozbudowanych wywodoacute;w naukowych, obciążających tekst dygresji i uwag sprawia, że dzieło to czyta się lekko, a zgromadzone informacje i ciekawostki pobudzają chęć czytelnika do dalszej lektury. Nie jest to nudny wywoacute;d, ale zajmująca podroacute;ż przez wieki z roacute;wnie fascynującym przewodnikiem.
Książka "Dzieje kultury polskiej. Tom 1-3"
Aleksander Brückner