Czy kultura ma znaczenie? ZZL w japońskich fabrykach w Polsce - Tomasz Olejniczak

Czy kultura ma znaczenie? ZZL w japońskich fabrykach w Polsce

4.00 Oceń książkę!

Autor: Tomasz Olejniczak

Wydawnictwo: Poltext
ISBN: 9788375615319
EAN:
Format: 165 x 235
Oprawa: miękka
Stron: 250
Data wydania: 2015-09-05
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
37.99
książka
39.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Od lat 50. XX wieku japońskie przedsiębiorstwa produkcyjne i stosowane w nich metody zarządzania były źroacute;dłem fascynacji badaczy zarządzania, a w latach poacute;źniejszych ndash; zazdrości praktykoacute;w. Mimo usilnych starań wiele przedsiębiorstw proacute;bujących imitować japońskie rozwiązania ponosiło porażkę, co przyczyniło się do utrwalenia stereotypu na temat japońskich praktyk produkcyjnych jako determinowanych przez kulturę narodową i niemożliwych do przetransferowania poza granice Japonii. Celem książki był opis procesu ewolucji ZZL i praktyk produkcyjnych w dwunastu japońskich przedsiębiorstwach w Polsce oraz ukazanie roli kultury jako jednego z czynnikoacute;w determinujących przebieg tego procesu. Wnioski płynące z badania są niezwykle optymistyczne i motywujące.

Okazuje się bowiem, że słynna japońska wydajność i praktyki produkcyjne są w znacznie mniejszym stopniu, niż się powszechnie uważa, determinowane przez japońską kulturę narodową. Fakt, iż niektoacute;re z badanych przedsiębiorstw, nawet w oczach japońskich menedżeroacute;w, osiągały wyniki poroacute;wnywalne do zakładoacute;w japońskich, oznacza, że szanse mają wszystkie polskie firmy produkcyjne, ktoacute;re w świadomy i konsekwentny sposoacute;b rozwijać będą swoją funkcję personalną.

Autor podejmuje ważną dla dyscypliny nauk o zarządzaniu problematykę kształtowania funkcji personalnej w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Praca jest osadzona w obszarze zarządzania japońskiego, ktoacute;ry obejmuje w ujęciu zaroacute;wno teoretycznym, jak i praktycznym ndash; zestaw założeń, zasad i narzędzi wyroacute;żniających się na tle innych narodowych czy kulturowych podejść do zarządzania.

"Podejście zastosowane przez dra Tomasza Olejniczaka należy uznać za oryginalne i znaczące dla rozwoju nauk o zarządzaniu. Na szczegoacute;lne uznanie zasługują tu dojrzałość syntezy dorobku międzynarodowego i unikalne wykorzystanie materiałoacute;w w języku japońskim." - dr hab. Maria Aluchna, prof. SGH


Dr Tomasz Olejniczak jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego. Absolwent Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Zarządzania The University of Tokyo. Stypendysta Japan Foundation oraz japońskiego Ministerstwa Edukacji. Członek Polskiego Stowarzyszenia Badań Japonistycznych, Association of Japanese Business Studies oraz Japan Academy of International Business Studies. Jego zainteresowania badawcze obejmują zarządzanie międzynarodowe i międzykulturowe, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz historię biznesu.

Książka "Czy kultura ma znaczenie? ZZL w japońskich fabrykach w Polsce"
Tomasz Olejniczak