Brat Gabriel (Kamil hrabia Ferrary). Założyciel Szpitali-Konwentów Bonifratrów w Austrii, Polsce i Czechach - Henryk Gaertner

Autor: Henryk Gaertner

Wydawnictwo: WAM
Format: 124 × 194
Data wydania: 2005-08-01
Krakowski szpital OO. Bonifratrów, ufundowany przed blisko czteroma stuleciami (1609), jest najstarszym z istniejących obecnie zakładów i pierwszym ogólnym szpitalem miasta Krakowa. Tutejszy szpital-konwent stał się macierzystym dla sieci konwentów-szpitali na rozległych dawnych ziemiach polsko-litewskich oraz dla całej prowincji zakonnej. Powstanie krakowskiego szpitala i polskiej prowincji zawdzięczamy właśnie Bratu Gabrielowi, bohaterowi tej książki.
"Zainteresowania historią medycyny towarzyszyły cały czas mej działalności lekarskiej. Silnym bodźcem do zajęcia się dziejami krakowskiego szpitala OO. Bonifratrów, stała się moja praca w nim, jako ordynatora oddziału chorób wewnętrznych. W dużym cyklu licznych prac przedstawiłem historię krakowskiego konwentu-szpitala, jako założyciela, prymariuszy i ordynatorów, walkę braci z epidemiami i hitlerowskim okupantem oraz działalność charytatywną. (...)"
(fragment Przedmowy - Henryk Gaertner)

"Bogata historia najstarszego z istniejących, krakowskiego szpitala, jego wiodąca rola w rozwoju szpitalnictwa zakonnego to także dzieje jego wielkich zasług dla polskiej medycyny, pomocy chorym i biednym. Moja dziesięcioletnia praca ordynatora w tym szpitalu uzasadniła moje zajęcie się jego historią, z licznymi na ten temat publikacjami i wykładami. Niniejszą pracą chcę przypomnieć tego Bonifratra, dzięki któremu powstały pierwsze szpitale-konwenty ziem austraiacko-czeskich i polskich, Brata Miłosiernego, który w charakterze przybocznego lekarza, przyjaciela i doradcy cesarza Ferdynanda II, na jego życzenie pospieszył w 1608 roku z Wiednia do Krakowa, by uratować życie polskiego króla, Zygmunta III, a zarazem los naszego kraju. Ten sukces Brata Gabriela (Kamila hrabiego Ferrary) stał się przyczyną fundacji pierwszego i macierzystego polskiego szpitala Braci Miłosiernych w Krakowie. Życie i działalność Brata Gabriela-Kamila hrabiego Ferrary, jak również powstanie poszczególnie z nim związanych szpitali, przedstawię zgodnie z topologią i chronologią wydarzeń."
(fragment Wprowadzenia)

Książka "Brat Gabriel (Kamil hrabia Ferrary). Założyciel Szpitali-Konwentów Bonifratrów w Austrii, Polsce i Czechach"
Henryk Gaertner