Biologia, ekologia Biznes, nauki ekonomiczne Chemia, biochemia Elektronika Encyklopedie, słowniki Filologie, językoznawstwo Fizyka, astronomia Geografia, geologia, turystyka Historia filozofii Historia, archeologia Humanistyczne Informatyka, internet Literaturoznawstwo Matematyka, statystyka Nauki teologiczne Poszczególne religie, wyznania Pedagogika Politologia, socjologia Prawo, administracja Psychologia Technika, nauki techniczne Wojsko, militaria, broń Zdrowie, medycyna, opieka
Podręczniki Podróże, mapy, przewodniki Poradniki i albumy Pozostałe Thrillery, sensacyjne, kryminałyDlaczego "Boacute;g i geometria"?
Dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, zestawienie to może być zaskakujące, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że "Boacute;g geometryzuje".
A jeżeli cała historia filozofii sprowadza się do kilku przypisoacute;w do Platona, jak utrzymywał Alfred North Whitehead, to ktoacute;reś z nich muszą się odnosić do relacji między geometrią a Bogiem. Ponieważ zaroacute;wno filozofia, jak i geometria od dawna należą do obszaroacute;w moich zainteresowań, nie mogłem nie zastanawiać się nad tym, co to znaczy, że "Boacute;g uprawia matematykę".
Istnieje wiele opracowań historii geometrii i całościowych, i dotyczących poszczegoacute;lnych okresoacute;w. Nie jest moim zamiarem pisanie jeszcze jednego.Istnieje roacute;wnież wiele podręcznikoacute;w historii filozofii i wcale nie mniej podręcznikoacute;w i monografii historii dogmatyki chrześcijańskiej. Także nie chcę dodawać do tej listy mojego własnego przyczynku.
Interesuje mnie to, co można wyczytać, studiując obydwa te rodzaje dzieł, a czego w żadnym z nich nie napisano wprost, przynajmniej w wystarczająco pełnym zakresie. I ja nie pretenduję do pełności, ale może uda mi się przetrzeć szlak i uchwycić kilka idei, ktoacute;rych nie widać, gdy się drąży tylko jedną z zaangażowanych stron. -nbsp;Michał Heller
ks. prof. Michał Hellernbsp;- uczony, kosmolog, filozof i teolog, laureat wielu prestiżowych nagroacute;d i wyroacute;żnień, uhonorowany nagrodą Templetona w 2008 roku. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. Granice nauki (CCPress 2014), Filozofia kosmologii (CCPress 2013), Boacute;g i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013), Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą (CCPress 2012).
Książka "Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem"
Michał Heller