Biologia, ekologia Biznes, nauki ekonomiczne Chemia, biochemia Elektronika Encyklopedie, słowniki Filologie, językoznawstwo Fizyka, astronomia Geografia, geologia, turystyka Historia filozofii Historia, archeologia Humanistyczne Informatyka, internet Aplikacje biurowe Architektura komputerów Bazy danych Biznes IT CAD/CAM Digital Lifestyle DTP Elektronika Fotografia cyfrowa Grafika komputerowa Gry Hacking Hardware Języki programowania Oprogramowanie Pakiety naukowe Podręczniki szkolne Podstawy komputera Pozostałe Programowanie Programowanie mobilne Serwery internetowe Sieci komputerowe Systemy operacyjne Webmasterstwo Literaturoznawstwo Matematyka, statystyka Nauki teologiczne Pedagogika Politologia, socjologia Prawo, administracja Psychologia Technika, nauki techniczne Wojsko, militaria, broń Zdrowie, medycyna, opieka
Podręczniki Podróże, mapy, przewodniki Poradniki i albumy Pozostałe Thrillery, sensacyjne, kryminałySalam Pax to pseudonim, pod którym od września 2002 roku ukrywa się najbardziej tajemniczy blogger świata. Wiadomo jedynie, że jest mieszkającym w Bagdadzie 30-letnim Irakijczykiem, architektem, zafascynowanym Internetem i -- jak sam pisze -- uzależnionym od blogów. Prowadzony przez niego przed, w czasie i po amerykańskiej inwazji internetowy dziennik ma ogromną rzeszę czytelników, którym wydaje się o wiele bardziej interesujący niż relacje zagranicznych korespondentów. Stronę http://dearraed.blogspot.com każdego dnia odwiedza tysiące ludzi, z zapartym tchem śledzących losy Salama Paxa.
Mottem jego bloga jest cytat z Samuela P. Huntingtona:
"Zachód nie podbił świata dzięki wyższości swoich ideałów, wartości czy religii, lecz dzięki przewadze w stosowaniu zorganizowanej przemocy. Ludzie Zachodu często o tym zapominają, ludzie spoza kręgu tej cywilizacji nie robią tego nigdy."
Salam Pax nie oszczędza Zachodu, ale jest też bezlitosny wobec Irakijczyków i ich sojuszników. Jego internetowy dziennik, pełen ciętych uwag i odważnych komentarzy, piętnuje paranoidalny reżim Husajna, opisuje cudzoziemców przybywających do Iraku w misjach pokojowych, relacje prasowe, telewizyjne i internetowe dotyczące wojny i ostatnich dni dyktatury, ale także znajomych i rodzinę, ich codzienne życie. Nie brak w dzienniku obaw przed śmiercią w czasie nalotów i bombardowań lub z rąk tajnej policji Saddama, co groziłoby Irakijczykowi, gdyby jego zapiski trafiły w niepowołane ręce i udało się zidentyfikować ich autora.
Tętniący życiem blog w połączeniu z tajemniczą postacią autora wywołał olbrzymie zainteresowanie mediów. Mówili o nim m.in. dziennikarze CNN, pisał The New Yorker, Guardian i Village Voice. Setki komentarzy pojawiły się w Internecie. Salam Pax nadal prowadzi swój wirtualny dziennik i nadal musi się ukrywać.
Książka "Blog z Bagdadu. Zapiski tajemniczego Irakijczyka"
Salam Pax