Armenia: kultura współczesna w ujęciu antropologicznym -

Armenia: kultura współczesna w ujęciu antropologicznym

4.00 Oceń książkę!

Autor: ...

Wydawnictwo: DiG
ISBN: 9788371818608
EAN:
Format: 165 x 245
Oprawa: twarda
Stron: 236
Data wydania: 2015-02-10
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
42.00
książka
44.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Tom Armenia. Kultura wspoacute;łczesna w ujęciu antropologicznym zawiera wyboacute;r prac z zakresu antropologii kulturowej, poświęconych wspoacute;łczesnej kulturze ormiańskiej. Dwanaście przedstawionych artykułoacute;w, poprzedzonych dwoma tekstami wstępnymi redaktoroacute;w książki, odnosi się do kluczowych dla antropologii pojęć, takich jak "pamięć", "miejsce", "migracja", czy "kultura miejska", ktoacute;re w ostatnich latach wyznaczają obszar zainteresowań wielu czołowych badaczy z Armenii.

Prezentowane prace bazują na bogatym materiale etnograficznym, ukazującym społeczno-kulturowe znaczenie tak zroacute;żnicowanych wydarzeń i zjawisk, jak radziecka repatriacja Ormian, trzęsienie ziemi w 1988 r., przemiany demokratyczne przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia, konflikt ormiańsko-azerbejdżański o Goacute;rski Karabach, pamięć o ludoboacute;jstwie Ormian, postradzieckie uwolnienie i dyferencjacja sfery religijnej, czy też reprodukcja i reinterpretacja symboliki narodowej. Tym samym przedstawione artykuły nie tylko dostarczają szczegoacute;łowej wiedzy na temat wspoacute;łczesnej Armenii, lecz roacute;wnież oferują materiał do studioacute;w poroacute;wnawczych z zakresu transformacji obszaru byłego ZSRR, a także studioacute;w nad pamięcią kulturową, migracjami, konfliktami zbrojnymi, czy antropologią przestrzeni.

Tym, co niewątpliwie wyroacute;żnia prezentowany tom spośroacute;d innych polskojęzycznych prac poświęconych Kaukazowi Południowemu, jest jego perspektywa antropologiczna, niuansująca obraz opisywanej rzeczywistości i problematyzująca wiele zagadnień, ktoacute;re zwykle, szczegoacute;lnie w tak niespokojnych politycznie regionach, podlegają upraszczającej ideologizacji i upolitycznieniu. Na szczegoacute;lną uwagę zasługuje roacute;wnież fakt, iż prawie wszystkie zamieszczone teksty przygotowane zostały przez autoroacute;w z Armenii, ktoacute;rych prace, podobnie jak specjalistoacute;w z innych krajoacute;w byłego ZSRR, pozostają zazwyczaj na marginesie wspoacute;łczesnych nauk społecznych. Tom ten stanowi tym samym proacute;bę odpowiedzi na "akademicki orientalizm" i ukazania opisywanego regionu nie tylko jako fascynującego obszaru badań, ale i miejsca wartościowej wymiany myśli naukowej.

Książka "Armenia: kultura współczesna w ujęciu antropologicznym"