Biologia, ekologia Biznes, nauki ekonomiczne Chemia, biochemia Elektronika Encyklopedie, słowniki Filologie, językoznawstwo Fizyka, astronomia Geografia, geologia, turystyka Historia filozofii Historia, archeologia Humanistyczne Informatyka, internet Literaturoznawstwo Matematyka, statystyka Nauki teologiczne Pedagogika Politologia, socjologia Prawo, administracja Administracja Bankowe Cywilne Europejskie Gospodarcze Handlowe Karne Międzynarodowe Podatkowe Pracy Prawo Psychologia Technika, nauki techniczne Wojsko, militaria, broń Zdrowie, medycyna, opieka
Podręczniki Podróże, mapy, przewodniki Poradniki i albumy Pozostałe Thrillery, sensacyjne, kryminałyPrzedmiotem monografii jest argument z linii orzeczniczej. Polega on na odwołaniu się przez podmiot stosujący przepisy prawa do ustabilizowanego w dotychczasowych orzeczeniach wzorca ich interpretacji. Prezentowane w książce szczegoacute;łowe badania empiryczne, oparte na ponad poacute;ł tysiącu orzeczeń sądoacute;w administracyjnych, potwierdziły m.in. trwały i dynamiczny wzrost znaczenia tej argumentacji w praktyce stosowania prawa. Opisane zostały także dotychczas nieanalizowane szerzej w literaturze mechanizmy orzekania utrwalone w praktyce judykatury, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego. Autorzy poddali analizie rzeczony argument przez pryzmat wartości konstytucyjnych oraz dorobku dogmatyki postępowania sądowoadministracyjnego i teorii prawa, w tym teorii precedensu. Publikacja zawiera roacute;wnież prezentację niemieckich, francuskich i amerykańskich poglądoacute;w na rolę argumentacji z uprzedniego orzecznictwa. Owocem badań jest m.in. propozycja modelu prawidłowego posługiwania się argumentem z linii orzeczniczej w świetle obowiązującego prawa.
Publikacja adresowana jest zaroacute;wno do teoretykoacute;w prawa, jak i wszystkich osoacute;b zainteresowanych postępowaniem przed sądami administracyjnymi: naukowcoacute;w, sędzioacute;w, asystentoacute;w sędzioacute;w, adwokatoacute;w, radcoacute;w prawnych, doradcoacute;w podatkowych, a także studentoacute;w prawa i kierunkoacute;w pokrewnych.
Aleksander Jakubowski ndash; prawnik, autor publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego oraz sądowoadministracyjnego, a także z teorii prawa; prowadzi zajęcia z prawa i postępowania administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Asystent sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kierował realizacją projektu z grantu Narodowego Centrum Nauki.
Sebastian Gajewski ndash; prawnik, autor publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego oraz sądowoadministracyjnego, a także z teorii prawa; prowadzi zajęcia z prawa i postępowania administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenie zdobywał m.in. jako asystent sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Realizował projekt z grantu Narodowego Centrum Nauki.
Książka "Argument z linii orzeczniczej w orzecznictwie sądów administracyjnych"
Sebastian Gajewski; Aleksander Jakubowski