Biologia, ekologia Biznes, nauki ekonomiczne Chemia, biochemia Elektronika Encyklopedie, słowniki Filologie, językoznawstwo Fizyka, astronomia Geografia, geologia, turystyka Historia filozofii Historia, archeologia Humanistyczne Informatyka, internet Literaturoznawstwo Matematyka, statystyka Nauki teologiczne Pedagogika Politologia, socjologia Prawo, administracja Administracja Bankowe Cywilne Europejskie Gospodarcze Handlowe Karne Międzynarodowe Podatkowe Pracy Prawo Psychologia Technika, nauki techniczne Wojsko, militaria, broń Zdrowie, medycyna, opieka
Podręczniki Podróże, mapy, przewodniki Poradniki i albumy Pozostałe Thrillery, sensacyjne, kryminałyW większości spraw, czy to cywilnych czy karnych, postępowanie apelacyjne stanowi ostatnią szansę dla każdego, kto przegrał proces w I instancji. Bardzo ważne jest więc przygotowanie apelacji w fachowy sposoacute;b, by nie tylko przypominała pismo procesowe,ale była roacute;wnież skuteczna, stąd pomysł na niniejszą publikację.
Prezentowane opracowanie skierowane jest do praktykoacute;w, w tym przede wszystkim aplikantoacute;w radcowskich i adwokackich, ale także studentoacute;w studioacute;w prawniczych i osoacute;b, ktoacute;re chciałyby zgłębić wiedzę w zakresie problematyki związanej z apelacją w procesie cywilnym. Składa się z trzech części.
Część pierwsza to praktyczny komentarz, zawierający stanowiska tak judykatury, jak i doktryny. Omoacute;wiono w niej przebieg postępowania apelacyjnego w procesie cywilnym, w tym wymogi formalne apelacji, jako pisma procesowego, najczęstsze braki formalne apelacji, zarzuty apelacji oraz możliwe rozstrzygnięcia sądu II instancji.
Część druga to praktyczne kazusy -nbsp;przykłady konkretnych stanoacute;w faktycznych i prawnych spraw rozpoznawanych przez sądy powszechne z jakimi stykają się sędziowie oraz profesjonalni pełnomocnicy procesowi (adwokaci i radcowie prawni), przy rozpoznawaniu ich w sądzie I instancji, jak i w przypadku zaskarżenia apelacją orzeczenia wydanego przez ten sąd przy uwzględnieniu postępowania międzyinstancyjnego, ale także przy merytorycznym rozpoznawaniu apelacji przez sąd II instancji, w tym możliwe orzeczenia wydawane przez ten sąd. Poszczegoacute;lne kazusy zostały przygotowane w taki sposoacute;b, aby, z jednej strony, zawierały interesujące stany faktyczne i istotne zagadnienia z zakresu prawa materialnego, ktoacute;re wywoływały rozbieżności w orzecznictwie, z drugiej strony, przedstawiały problematykę związaną z zaskarżaniem orzeczeń sądu I instancji i wnoszeniem apelacji do sądu.
Część trzecia to przykład typowych akt sprawy cywilnej rozpoznawanej przez sądy powszechne z zakresu postępowania cywilnego. Ma na celu zobrazowanie Czytelnikowi, jak takie akta wyglądają, ale roacute;wnież dają możliwość zapoznania się z poszczegoacute;lnymi pismami procesowymi, w tym apelacją wnoszoną w procesie cywilnym oraz orzeczeniami i zarządzeniami wydawanymi przez sąd i przewodniczącego. Na ich przykładzie Czytelnik ma możliwość przeanalizowania orzeczenia sądu I instancji, jak i prawidłowości sporządzenia apelacji, zaroacute;wno pod względem formalnym, jak i merytorycznym, oraz orzeczenia sądu II instancji, a ponadto możliwość przygotowania własnego projektu apelacji.
Książka "Aplikacje prawnicze. Akta, kazusy. Apelacje cywilne. Zagadnienia praktyczne, akta i kazusy"
Marcin Kołakowski