Zwyczaj i prawo zwyczajowe w w doktrynie prawa i praktyce sądów miejskich karnych w Polsce (XVI-XVII - Kowalski Grzegorz M.

Zwyczaj i prawo zwyczajowe w w doktrynie prawa i praktyce sądów miejskich karnych w Polsce (XVI-XVII

4.00 Oceń książkę!

Autor: Kowalski Grzegorz M.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN: 9788323336419
EAN: 9788323336419
Format: 235 x 160 x 15
Oprawa: Miękka
Stron: 202
Data wydania: 2017
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
45.97
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Zwyczaj, czyli praktykowane w danej społeczności wzory zachowań, stanowi po dziś dzień źródło prawa, czyli jest jednym z uznanych sposobów tworzenia norm prawnych w społeczeństwie. W odróżnieniu od ustawy, która jest współcześnie w przeważającej większości państw podstawowym źródłem prawa i powstaje z woli ich organów władzy, zwyczaj rodzi się w łonie praktykującej go wspólnoty, na podstawie z reguły milczącej zgody jej członków. W dzisiejszym systemie prawnym, w porównaniu z ustawami, zwyczaje pełnią w ogólności funkcję uzupełniającą i pomocniczą. Ich rola, choć raczej drugorzędna, jest na tyle istotna, aby podjąć badania nad istotą, genezą i funkcją zwyczaju jako źródła prawa. W tym zakresie duże znaczenie ma refleksja historyczno-prawna, która pozwala lepiej niż inne podejścia badawcze przedstawić podstawowe jego cechy i rolę sprawowaną w systemie wymiaru sprawiedliwości.
Główną tezą autora jest stwierdzenie, że zwyczaj był podstawowym źródłem prawa miejskiego w Polsce od XVI do XVIII wieku, podczas gdy rola innych źródeł, w szczególności pisanych, schodziła na drugi plan.
Z recenzji prof. dr. hab. Wacława Uruszczaka

Książka "Zwyczaj i prawo zwyczajowe w w doktrynie prawa i praktyce sądów miejskich karnych w Polsce (XVI-XVII"
Kowalski Grzegorz M.