Zaufanie - Piotr Sztompka

Autor: Piotr Sztompka

Wydawnictwo: Znak (uprz)
Data wydania: 2007-09-03
Pierwsze w polskiej literaturze socjologicznej całościowe opracowanie problematyki zaufania - fundamentalnej więzi miedzyludzkiej niezbędnej dla dobrego funkcjonowania społeczeństwa. Świadomość wagi tego problemu jest dzisiaj powszechna, zarówno w badaniach społecznych, jak i debacie publicznej. Trudno by było znaleźć termin, który pojawiałby się równie często w języku współczesnej polityki czy mediów w Polsce.
Potoczne rozumienie tego pojęcia jest jednak bardzo powierzchowne. Zrozumienie subtelnych mechanizmów tworzenia się zaufania, czy odwrotnie - utraty zaufania, wymaga głębokiej analizy. Potrzebne jest też odróżnienie indywidualnego, osobistego wymiaru zaufania od wymiaru społecznego czy kulturowego, kiedy to zaufanie lub co gorsza nieufność stają się na tyle rozpowszechnionymi postawami, że zyskują jakby moc obowiązującą. Pojawia się wówczas albo "klimat zaufania", albo "klimat nieufności", rzutując na całokształt życia społecznego. Taka sytuacja jest przedmiotem szczególnej uwagi autora, który przedstawia oryginalną teorię kulturowego zakorzenienia zaufania.

Książka pokazuje, że zaufanie jest niezbędnym czynnikiem demokratycznej polityki, rozwoju gospodarczego, a co najważniejsze - dającego poczucie bezpieczeństwa, pewności i przewidywalności życia codziennego obywateli. Dowodzi zarazem, jak destrukcyjne skutki dla społeczeństwa przynosi kryzys zaufania i rozpowszechnienie się cynizmu i podejrzliwości.

Systematyczność i precyzja wykładu sprawia, że książka jest przeznaczona nie tylko dla specjalistów, ale szerszego grona publicystów, studentów i wszystkich zainteresowanych dylematami społecznymi naszych czasów.

Piotr Sztompka - jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej im. J. Tischnera, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejetności. Jest też członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk oraz Academia Europaea w Londynie. Wielokrotnie wykładał na czołowych uczelniach zagranicznych czterech kontynentów. Jego prace ukazały się w czternastu językach. W latach 2002-2006 pełnił z wyboru prestiżową funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA). Za dwie najnowsze książki wydane przez Znak - Socjologia: analiza społeczeństwa (2002) i Socjologia zmian społecznych (2005) zdobył w 2006 roku najwyższe polskie wyróżnienie naukowe - Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej zwaną "polskim Noblem".

Książka "Zaufanie"
Piotr Sztompka