Zasady zmiany konstytucji w państwach europejskich -

Zasady zmiany konstytucji w państwach europejskich

4.00 Oceń książkę!

Autor: ...

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
ISBN: 9788375265729
EAN:
Format: 175 x 250
Oprawa: miękka
Stron: 408
Data wydania: 2008-02-04
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
52.00
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Stan prawny na 1.01.2008 r.
Problematyka zmiany konstytucji jest niewątpliwie jednym z kluczowych zagadnień, związanych z samym funkcjonowaniem ustaw zasadniczych oraz przekształcaniem ich treści, jak również z realizacją funkcji ustrojodawczej przez właściwy organ państwa. (...)
W polskiej literaturze naukowej nie było jeszcze opracowania, które kompleksowo przedstawiałoby problematykę zmiany konstytucji w tylu krajach. Redaktorzy naukowi i Autorzy recenzowanej publikacji podjęli się trudnego, pionierskiego zadania, z którego wywiązali się właściwie. W (...) publikacji analizie poddano systemy konstytucyjne czterdziestu czterech państw tradycyjnie uznawanych za europejskie, a także Cypru oraz Turcji. (...) niemal wszystkie analizowane konstytucje mają charakter "sztywny" (ewidentnym wyjątkiem jest konstytucja brytyjska).
Z kolei wśród państw europejskich można jednak wyróżnić tylko jedno (Watykan), którego konstytucja jest oktrojowana, zaś w przypadku Liechtensteinu i Malty ich konstytucje zostały nadane, a zmiana następuje w drodze uchwały parlamentu. (...) publikacja ta będzie przydatna dla naszych parlamentarzystów oraz dla studentów magisterskich i doktoranckich studiów prawniczych, gdyż jest ona z założenia podręcznikiem akademickim przeznaczonym dla tej grupy odbiorców. (...) Autorzy opracowania Zasady zmiany konstytucji w państwach europejskich podali czytelnikowi solidną wiedzę prawniczą, właściwie uporządkowaną, uzupełnioną aktami normatywnymi, literaturą naukową i orzecznictwem. Całość została przedstawiona w sposób jasny i klarowny, daleki od pseudonaukowej nowomowy. (...)

Książka "Zasady zmiany konstytucji w państwach europejskich"