Zabijajcie wszystkich - Łukasz Gladysiak

Autor: Łukasz Gladysiak

Wydawnictwo: Demart
Data wydania: 2012-11-13
Pomimo dogłębnych studiów nad dziejami reżimu, który doprowadził do wybuchu drugiej wojny światowej, jednostki specjalnego przeznaczenia Służby Bezpieczeństwa III Rzeszy (Einsatzgruppen) pozostają formacją owianą dość dużą tajemnicą. Specyficzny rodzaj działalności, jak również wysiłek skierowany na zacieraniu wszelkich jej śladów w obliczu klęski Niemiec, doprowadził do znacznych braków w zakresie materiału źródłowego, bezpośrednio związanego z aktywnością grup specjalnych do chwili wybuchu wojny przeciw Związkowi Radzieckiemu.W niniejszej książce właściwa analiza rozwoju oraz działalności grup operacyjnych niemieckiej Służby Bezpieczeństwa poprzedzona została dwoma rozdziałami dotyczącymi kwestii nierozerwalnie z omawianymi formacjami związanymi. Bez zarysu polityki antyżydowskiej w Niemczech, w tym podłoża ideologicznego oraz stopniowego przekształcania demagogicznych haseł narodowych socjalistów w rzeczywiste posunięcia społeczno-polityczne, nie sposób zrozumieć przesłanek, które popchnęły członków Einsatzkommandos do najokrutniejszych nawet zbrodni. Równocześnie zaprezentowana została analiza kwestii zabezpieczenia terenów opanowanych, która odgrywała istotną rolę w kształtowaniu planowania, a następnie realizacji podbojów III Rzeszy. Oba wątki ? polityka represji wobec wyznawców judaizmu oraz problem kontroli na zapleczu działań wojennych od drugiej połowy lat trzydziestych zaczęły skupiać się w soczewce, za jaką uznać można jednostki specjalnego przeznaczenia Sicherheitsdienst.

Książka "Zabijajcie wszystkich"
Łukasz Gladysiak