Z historii łowiectwa na ziemi łódzkiej. Myśli i stowarzyszenia łowieckie z lat 1850-1975. Kalendarium - Andrzej Dobiech

Autor: Andrzej Dobiech

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2015-01-22

Książka Andrzeja Dobiecha pt. Z historii łowiectwa na ziemi łoacute;dzkiej. Myśliwi i stowarzyszenia łowieckie z lat 1850-1975. Kalendarium jest poświęcona tematowi o wielowiekowej, złożonej historii ukształtowanej przez rozwoacute;j ludzkości i gospodarki. Autor przypomina Czytelnikom, że łowiectwo ma bogatą kulturę wyrażającą się poprzez obyczaj, organizację, stroacute;j, narzędzia do polowania, tradycje, etykę i estetykę, artefakty kultury materialnej, malarstwo, muzykę i piśmiennictwo. Łowiectwo jest zawsze ściśle związane z gospodarką rolną, z życiem wsi, z leśnictwem i ochroną przyrody. Łączy roacute;żne środowiska ludzkie i pokolenia.

Andrzej Dobiech opracował archiwalia łowieckie z lat 1850-1975. Druga połowa XX w. cechowała się bowiem dynamicznym rozwojem łoacute;dzkiego łowiectwa, powstało w tym czasie wiele nowych koacute;ł łowieckich i znacznie wzrosły rzesze myśliwych. Rok 1975 jest ważny jako cezura, ponieważ to wtedy nastąpiły zmiany w strukturze i organizacji Polskiego Związku Łowieckiego (PZL).

Książka Z historii łowiectwa na ziemi łoacute;dzkiej... zainteresuje z pewnością myśliwych z okręgoacute;w łowieckich PZL: łoacute;dzkiego, piotrkowskiego, sieradzkiego i skierniewickiego, ich rodziny i sympatykoacute;w tematu. Cenna okaże się także dla myśliwych i kolekcjoneroacute;w z innych rejonoacute;w kraju.

Publikację wzbogacają liczne fotografie i reprodukcje.

Książka "Z historii łowiectwa na ziemi łódzkiej. Myśli i stowarzyszenia łowieckie z lat 1850-1975. Kalendarium"
Andrzej Dobiech