Wyspa Nieborów - Piwkowska Anna

EAN: 9788324043156
Oprawa: Twarda
Data wydania: 2016
Anna Piwkowska, poetka i eseistka, jest autorką dziewięciu tomów wierszy, nagrodzonych m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (Farbiarka, 2009) i wyróżnieniem Fundacji im. Kościelskich (Po, 2002). Jest także laureatką Literackiej Nagrody im. Georga Trakla (za prozę Ślad łyżwy, 2007) i nagrody IBBY (za powieść dla młodzieży Franciszka, 2014). Jej zainteresowania literaturą rosyjską zaowocowały dwoma książkami o Annie Achmatowej (Achmatowa czyli kobieta, 2003, i Achmatowa czyli Rosja, 2015) oraz pisaną obecnie książką o Marynie Cwietajewej. Współpracuje z "Zeszytami Literackimi" i "Nowymi Książkami".
Uczy w społecznym gimnazjum w Zespole Szkół "Bednarska" w Warszawie.
Wyspa Nieborów przynosi wybór najważniejszych wierszy pisanych w latach 1990-2015. Tytuł trafnie odsyła do miejsc ważnych w życiu i twórczości poetki - jej "drugiego domu"
w Nieborowie, gdzie od dzieciństwa spędza każdą wolną chwilę, i wysp greckich - przede wszystkim Krety - gdzie często podróżuje i gdzie powstało wiele jej wierszy. Poezja Anny Piwkowskiej zadomowiona jest w kulturze śródziemnomorskiej, postaci z mitologii greckiej stają się współczesnymi uchodźcami, koczują w przejściach podziemnych i korytarzach metra. Zmysłowe, pełne namiętności i zarazem metafizyczne wiersze, ujęte często w kunsztowną, klasycyzującą formę, traktowaną w sposób odkrywczy i nowoczesny, stanowią jedno z najciekawszych zjawisk we współczesnej poezji polskiej.

Książka "Wyspa Nieborów"
Piwkowska Anna