Wspomnienia brudnego anioła - Henning Mankell

Autor: Henning Mankell

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-10-22
Historyczna powieść autora bestsellerowej serii kryminalnej o komisarzu Kurcie Wallanderze.

Henning Mankell, od lat zafascynowany Afryką, opowiada pasjonujące dzieje Szwedki, która została właścicielką największego domu publicznego w stolicy Mozambiku na przełomie XIX i XX wieku. Powieść Wspomnienia brudnego anioła w pewnej mierze oparta jest na faktach, pisarz sięgnął do dokumentów, które przeleżały sto lat w archiwum w Maputo.

Hanna Renström, dziewczyna pochodząca z biednej szwedzkiej wioski, musi opuścić dom rodzinny, gdyż matka nie jest w stanie jej wyżywić. W 1904 roku w nadziei na lepsze życie wsiada na statek do Australii, na którym ma pracować jako kucharka. W czasie rejsu Hanna wychodzi za mąż za drugiego oficera. Jednak mężczyzna umiera na tropikalną chorobę i zostaje pochowany w morzu. Zrozpaczona młoda wdowa ucieka ze statku w portugalskim porcie w Afryce Południowej i zatrzymuje się w hotelu O Paraiso. Zapada na ciężką chorobę. Opiekują się nią czarne kobiety i od nich Hanna dowiaduje się, że hotel tak naprawdę jest domem publicznym, własnością niejakiego senhora Vaza...

Wspomnienia brudnego anioła to sugestywny portret kolonialnej Afryki, świata pełnego przemocy i nienawiści. To poruszająca opowieść o kobiecie, której udało się przetrwać z ekstremalnie trudnych warunkach i zachować człowieczeństwo.

Książka "Wspomnienia brudnego anioła"
Henning Mankell