Wpływ jakości środowiska przyrodniczego na nasze zdrowie. Analiza przestrzenna na przykładzie Poznania. - Lidia Poniży

Autor: Lidia Poniży

Wydawnictwo: Sorus
Data wydania: 2008-08-23
Analiza stanu środowiska w aspekcie oceny stanu zdrowia ludności, a zwłaszcza występowania chorób, jest bardzo aktualna. Wybór tematu pracy jest bardzo trafny i stanowi wyzwanie chwili (...) Przedstawiona do recenzji praca dotyczy pogranicza takich nauk, jak geografia, ekologia i epidemiologia środowiskowa. Autorka wykazała dużą dojrzałość badawczą i dobre przygotowanie metodologiczne. Zastosowana przez nią metoda oceny środowiska przyrodniczego, przy jednoczesnej analizie zachorowalności na wybrane choroby cywilizacyjne, pozwoliła wykazać zależności między stanem środowiska a zdrowiem ludności. Praca ma charakter interdyscyplinarnej monografii naukowej. Ma ona również duże walory praktyczne dla miasta Poznania. Może stanowić cenne źródło informacji o stanie środowiska przyrodniczego oraz zachorowalności mieszkańców Poznania na choroby cywilizacyjne.
prof. UM dr hab. n. med. Alicja Krzyżaniak

Na podkreślenie zasługuje fakt, że praca ta jest udaną próbą dialogu naukowego i znalezienia wspólnego pola badawczego z innymi dziedzinami nauki i kierunkami badawczymi. Rzadko zdarza się w tego rodzaju pracach, by tak efektywnie wykorzystać trudny do opracowania materiał podstawowy, jakim były pochodzące z różnych źródeł informacje o zachorowaniach na choroby cywilizacyjne, a jednocześnie zebrać i przeanalizować złożone dane o stanie środowiska przyrodniczego. Szczególne znaczenie ma wykazanie przez autorkę możliwości efektywnego wykorzystania Geograficznego Systemu Informacyjnego, jakim jest mapa sozologiczna, przy jednoczesnym wskazaniu konieczności uzupełniania jej o podstawowe dane liczbowe z innych źródeł. Jest to praca rozszerzająca studia nad rzeczywistymi relacjami człowiek-środowisko.
prof. dr hab. Leon Kozacki

Książka "Wpływ jakości środowiska przyrodniczego na nasze zdrowie. Analiza przestrzenna na przykładzie Poznania."
Lidia Poniży