Tybet, Tybet - Patrick French

Tybet, Tybet

4.00 Oceń książkę!

Autor: Patrick French

Wydawnictwo: ushuaia.pl
ISBN: 9788392530602
EAN:
Format: 160 x 239
Oprawa: miękka
Stron: 360
Data wydania: 2007-05-11
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
27.99
książka
31.00zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Gdy Patrick French był nastolatkiem, jego katolicką szkołę w północnej Anglii odwiedził Dalajlama. Dziecięca fascynacja tą egzotyczną postacią przerodziła się w pasję życia - chęć odnalezienia i zrozumienia Tybetu. Patrick studiował historię tego kraju, podróżował po nim, gościł u zwykłych Tybetańczyków - koczowników, uchodźców, mnichów. Stał się jedną z czołowych postaci brytyjskiej Kampanii na rzecz Wolnego Tybetu. W swojej książce opowiada o dwóch odnalezionych przez siebie światach - Tybecie faktów i Tybecie mitów.
Gdy pada słowo Tybet, przed oczami niczym w kalejdoskopie przesuwają się kolejne obrazy: bezkresne przestrzenie, dzikie łańcuchy górskie, klasztory o dachach pokrytych złotem, lewitujący mistycy i miłujący pokój mnisi. Obraz koczowników pędzących stada w nieznanych dolinach przeplata się z kadrami z filmu Kundun Martina Scorsese, twarze prześladowanych Tybetańczyków walczących o prawo do własnej religii i samostanowienia przywołują na myśl zarówno łagodny uśmiech ich duchowego przywódcy Dalajlamy, jak i hollywoodzkie gwiazdy, z Richardem Gere'em na czele, wspierające wolnościowe dążenia Tybetańczyków.
Tybet od wieków fascynował i pobudzał wyobraźnię ludzi Zachodu. Niestety - tworzone przez lata mity i stereotypy sprawiły, że dziś coraz trudniej jest zrozumieć złożoną historię tego kraju i obiektywnie postrzegać skomplikowaną sytuację polityczno-społeczną.
Książka Tybet, Tybet to owoc wieloletniej fascynacji Patricka Frencha, brytyjskiego pisarza i dziennikarza, tematem Tybetu. French obala funkcjonujące na Zachodzie mity, poszukuje prawdy o tym niezwykłym miejscu, o ludziach i skomplikowanej historii. Książka ta, wpisująca się w nurt literatury podróżniczej, jest po części reportażem z kilku podróży po Tybecie, Indiach i innych miejscach związanych z Tybetańczykami, zapiskiem osobistych przeżyć i odbytych rozmów, po części zaś przenikliwą analizą społeczno-polityczną i esejem historycznym omawiającym przeszłość i złożone relacje z potężnym sąsiadem - Chinami. W czasie swojej najważniejszej podróży po Tybecie, szczegółowo opisanej na kartach książki, autor szczególnie koncentrował na tym, w jaki sposób współczesna burzliwa historia tego regionu wpłynęła na życie "zwykłych ludzi". French spotykał się i rozmawiał między innymi z osobami prześladowanymi w czasie rewolucji kulturalnej, przedstawicielami starej tybetańskiej arystokracji, młodymi mniszkami, które dziś kontynuują swoją walkę przeciw komunistycznej władzy, jak i koczownikami, którzy kiedyś stanęli do walki z przeważającymi siłami chińskimi.
W książce padają także pytania o przyszłość Tybetu, o szanse na zachowanie własnej kultury i religii, o nadzieje na własną autonomię, a pośrednio także o sens akcji podejmowanych działaczy organizacji społecznych na Zachodzie. Choć, jak twierdzi autor, książka ta na pewno nie jest poradnikiem w stylu "Wolność Tybetu w weekend", a odpowiedzi udzielone przez pisarza są trzeźwe i pozbawione złudzeń, to nie są jednak pozbawione nadziei.

Książka "Tybet, Tybet"
Patrick French