Tarnowskie Góry. Geneza i najstarsze dzieje górniczego miasta - Danuta Szlachcic-Dudzicz

Tarnowskie Góry. Geneza i najstarsze dzieje górniczego miasta

4.00 Oceń książkę!

Autor: Danuta Szlachcic-Dudzicz

Wydawnictwo: DiG
ISBN: 8371814097
EAN:
Format: 160 x 240
Oprawa: miękka
Stron: 222
Data wydania: 2006-12-08
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
39.00
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Tarnowskie Góry były miastem, które wyrosło dzięki górnictwu kruszcowemu. Jego dzieje uzależnione były od wzrostu bądź upadku wydobycia kruszcu. Dobrze zachowane źródła do dziejów miasta pozwalają na odtworzenie powstania i pokazanie funkcjonowania ośrodka górniczego.
Zakres pracy sięga od pierwszych lat XVI wieku, kiedy dochodzi do znalezienia pierwszej bryły kruszcu na terenie wsi Tarnowice, należącej do szlachcica Piotra Wrochema. Badania kończą sie na ostatnich latach XVI stulecia, kiedy Tarnowskie Góry było na tyle ukształtowane i wrośnięte w rejon, że nawet załamanie się górnictwa nie spowodowało upadku miasta, lecz jego dalszy rozwój jako centrum administracyjno-handlowego dla najbliższej okolicy.

Nieniejsza praca obejmuje dzieje jednego miasta, lokowanego na obszarze trzech okolicznych wsi - Lasowic, Sowic i Tranowic. W miarę rozwoju Tarnowskich Gór powiększał się również obszar ich oddziaływania i kontaktów, co również stoło sie przedmiotem podjętych badań. Obraz Tarnowskich Gór jako ośrodka górniczego porównywany był z innymi ośrodkami górniczymi działajacymi w XVI wieku, w Europie Środkowo-Wschodniej. Tak więc górnictwo kruszcowe z rejonu tarnogórskiego zostało omówione na tle innych rejonów kopalnictwa w Eurpoie Środkowej, zwłaszcza związanych z wydobyciem kruszcu.

Książka "Tarnowskie Góry. Geneza i najstarsze dzieje górniczego miasta"
Danuta Szlachcic-Dudzicz