Szefologika, czyli logika szefowania - Roman Polko; Paulina Polko

Wydawnictwo: Helion;One Press
Data wydania: 2014-04-24

Uniwersalnie o zarządzaniu

Weź grupę ludzi, powiedz im, że od dziś Ty jesteś ich szefem, a oni Twoimi podwładnymi, i sproacute;bujcie razem: zrealizować projekt biznesowy/napaść na bank/zdobyć wrogi skład broni/wejść na najwyższą goacute;rę świata.
Niepotrzebne skreśl i zostaw tylko ten cel, ktoacute;ry naprawdę Ci przyświeca. Niezależnie od tego, co skreślisz, jedno zostanie na pewno mdash; konieczność dowodzenia grupą ludzi po to, by razem osiągnąć pożądany efekt. To nie wszystko. Zostaną jeszcze pewne nienaruszalne, uniwersalne zasady, ktoacute;re obowiązują każdego szefa, generała, prezesa, herszta bandy rozboacute;jnikoacute;w. Bez ich poznania, zrozumienia i zastosowania nie będziesz prawdziwym przywoacute;dcą, a Twoi podwładni prędzej czy poacute;źniej zaczną się zastanawiać, dlaczego to właśnie Ty im szefujesz.
W książce Szefologika autorzy piszą o konieczności zaznaczania swojego przywoacute;dztwa, o sięganiu po władzę zamiast czekania, aż przyjdzie sama, o podejmowaniu nadzwyczajnych działań w sytuacji kryzysowej. O rozsądnym ryzykowaniu i pochwale pośpiechu. O bdquo;rodzicachrdquo; porażki i marce, o ktoacute;rą dbają nawet terroryści. O poznawaniu wroga i przeobrażaniu się z podwładnego w lidera. O wartościach, ktoacute;re obowiązują w każdych okolicznościach, o specjalizacji, dzięki ktoacute;rej podwładni przestają zazdrościć szefowi awansu (bo czasem zarabiają lepiej od niego), oraz o konieczności ciągłego bdquo;updatersquo;owaniardquo; siebie samego i swojej instytucji do nowej, ulepszonej wersji.

nbsp;

ROMAN POLKO mdash; jako lider sprawdzał się od chwili, gdy w szkole oficerskiej został dowoacute;dcą dziesięcioosobowej drużyny podchorążych. Weryfikował się w boju (b. Jugosławia, Kosowo, Irak, Afganistan) i strukturach sztabowo-administracyjnych (stołeczny ratusz, MSWiA, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego) w Polsce i poza jej granicami, podczas szkoleń w najlepszych armiach świata. Dwukrotnie dowodził elitarną jednostką specjalną GROM. Z żołnierzami tej jednostki nie tylko zdobywał platformy wiertnicze na wodach Zatoki Perskiej, ale roacute;wnież skoczył na spadochronie z wysokości 10 tys. metroacute;w. W wojskowej hierarchii doszedł do stopnia generała dywizji. Obronił rozprawę doktorską na temat zarządzania i dowodzenia jednostkami specjalnymi. Od dziesięciu lat biega maratony, ktoacute;rych ma już na koncie ponad 30.

nbsp;

PAULINA POLKO ndash; była dziennikarzem, urzędnikiem i analitykiem w Kancelarii Prezydenta RP i BBN, ale to przywoacute;dztwo w roacute;żnych systemach, okolicznościach i instytucjach jest tym, co od lat pasjonuje ją prywatnie i zawodowo. Analizuje leadership, od politykoacute;w, poprzez biznesmanoacute;w, aż do lideroacute;w organizacji terrorystycznych, i wciąż ze zdumieniem odkrywa, jak wiele mają oni ze sobą wspoacute;lnego. W swojej rozprawie doktorskiej opisała przywoacute;dczy fenomen Silvio Berlusconiego. Na co dzień pracuje jako adiunkt w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Goacute;rniczej.

nbsp;

Książka "Szefologika, czyli logika szefowania"
Roman Polko; Paulina Polko