Systemy polityczne Państw Unii Europejskiej tom 1-2 -

EAN: 9788372061867
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2013
Prezentowana praca to opracowanie zbiorowe, którego przedmiotem są systemy polityczne państw członkowskich Unii Europejskiej, widziane w otoczeniu historyczno-kulturowym i społeczno-ekonomicznym oraz w kontekście powiązań z systemem instytucjonalnym Unii Europejskiej. Powszechna wiedza o krajach Unii Europejskiej jest stosunkowo niewielka i dotyczy przede wszystkim dużych krajów, takich jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Włochy. Celem tego przedsięwzięcia jest dostarczenie informacji o każdym z dwudziestu siedmiu krajów członkowskich Unii wraz z istotnymi problemami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi jego rozwoju. Przy charakterystyce systemów politycznych poszczególnych krajów zadbano o ukazanie wszystkich podsystemów politycznego systemu państwa: normatywnego, instytucjonalnego, komunikacyjnego i funkcjonalnego. W tym kontekście celem było ukazanie podstawowych instytucji prawodawczych i wykonawczych, a także organów ochrony prawnej. Jest to poprzedzone omówieniem konstytucjonalizmu w poszczególnych krajach.
Praca może być przydatna zarówno masowemu czytelnikowi, jak i studentom europeistyki, nauk politycznych, socjologii, stosunków międzynarodowych, prawa i ekonomii, zainteresowanym tą płaszczyzną wielopoziomowego systemu politycznego Unii Europejskiej.

Książka "Systemy polityczne Państw Unii Europejskiej tom 1-2"