Standardy domowej pielęgniarskiej opieki długoterminowej - Beata Czekała; Dorota Czajka

Standardy domowej pielęgniarskiej opieki długoterminowej

Autor: Beata Czekała; Dorota Czajka

Wydawnictwo: Borgis
Data wydania: 2013-12-06
Wydłużenie okresu życia, starzenie się społeczeństwa, zwiększenie niepełnosprawności, skrócenie pobytów w stacjonarnych zakładach leczniczych wymogło dynamiczny rozwój pielęgniarstwa opieki długoterminowej, a w szczególności jego formy domowej.
Podmiotem działania pielęgniarki domowej opieki długoterminowej jest człowiek przewlekle i obłożnie chory, niepełnosprawny bez względu na wiek i jednostkę chorobową, z niewystarczającą zdolnością do samoopieki i samopielęgnacji, niekwalifikujący się do pobytu w stacjonarnej placówce leczniczej, a wymagający zintensyfikowanej, kompleksowej i kompensacyjnej opieki pielęgniarskiej.
Celem domowej opieki długoterminowej są działania terapeutyczne wspomagające pozostanie chorego jak najdłużej w jego miejscu zamieszkania, w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie, które zna i kocha; w domu "u siebie" wśród bliskich jemu osób. Publikacja adresowana jest do osób profesjonalnie zajmujących się opieką nad przewlekle i obłożnie chorymi, niepełnosprawnymi w ich miejscu zamieszkania oraz do rodzin/opiekunów osób chorych...

Książka "Standardy domowej pielęgniarskiej opieki długoterminowej"
Beata Czekała; Dorota Czajka