Stadion. Magia Bułgarskiej -

EAN: 9788393623709
Format: 0
Data wydania: 2012-11-30
O AUTORZEJózef Djaczenko (rocznik 1955) jest poznańskim dziennikarzem. Pracował m.in.w Dzienniku Poznańskim, Gazecie Poznańskiej, Głosie Wielkopolskimspecjalizując się w tematyce miejskiej, politycznej, sportowej. Autor wielupublikacji o Poznaniu i Lechu. Redaktor naczelny pierwszego MagazynuKolejorz. Dużą część zawodowej aktywności poświęca klubowi, któremu oddziecka kibicuje, który jest jego pasją. Ukazująca się w listopadzie publikacja,jest już drugą książką autora o tematyce piłkarskiej. Poprzednia 'W moim sercuLech' sprzedała się w ilości ponad 4500 egzemplarzy.OPIS KSIĄŻKIStadion bohaterem książki?'Bułgarska' na to zasługuje, bo była miejscem wielkich wydarzeń, obrosłakultem, wpłynęła na historię Poznania. Jej budowa toczyła się w warunkach,które dziś z trudem można nazwać zwyczajnymi. Wydawało się, że nic tu nieprzebiega zgodnie z logiką. Decyzje zapadały z dnia na dzień, w rytm wydarzeńi potrzeb miasta.Wszystko zaczęło się w czasach, gdy trzeba było mieć odwagę graniczącą zbezczelnością, by się takiego wyzwania podjąć. Obiekt kosztował krocie, budzikrytykę, ale załatwił miastu więcej niż krytycy zdążyli mu zaszkodzić. Pomógłzdobyć to, co inne otrzymały za darmo. W obronie Euro 2012 trzeba byłostoczyć walkę. Autor odsłania kulisy starań o ocalenie straconej zdawało sięimprezy, zwycięskich zmagań z politykami i urzędnikami związanymi z innymiokręgami wyborczymi.* Dlaczego stadion stoi kilka metrów od zabytkowego fortu? Nie można go byłoprzesunąć?* Ile pruskich bunkrów – oprócz tego wbudowanego w konstrukcję stadionu –wykopano w trakcie inwestycji? Jaki los je spotkał?* Jaki wpływ na kształt stadionu miały plany rozgrywania tam zawodówżużlowych?* Jak projektant stadionu trafił na Bułgarską? Dlaczego kolejne etapy budowyrealizowały różne firmy, ale zawsze reprezentowane przez tę samą osobę?*Czy to prawda, że Lech rozważał wyprowadzkę z Bułgarskiej? Czy współpracaklubu z samorządem zawsze układała się harmonijnie?* Dlaczego tak trudno było doprowadzić zbudowany już stadion do stanuużywalności?Autor odpowiada na te i inne pytania. Prezentuje niepublikowane wcześniejprojekty i wizje architektoniczne.

Książka "Stadion. Magia Bułgarskiej"