Spółki osobowe i ich opodatkowanie. Optymalizacja podatkowa spółek osobowych - Józef Wyciślok

Spółki osobowe i ich opodatkowanie. Optymalizacja podatkowa spółek osobowych

4.00 Oceń książkę!

Autor: Józef Wyciślok

Wydawnictwo: C.H. Beck (uprz)
ISBN: 9788325558635
EAN:
Format: ...
Oprawa: ...
Stron: ...
Data wydania: 2014-03-28
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
131.99
książka
161.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Spółki osobowe i ich opodatkowanie. Optymalizacja podatkowa spółek osobowych autorstwa wybitnego specjalisty w zakresie prawa podatkowego Józefa Wyciśloka omawia zagadnienia dotyczące spółek osobowych, które już od wielu lat stanowią interesującą alternatywę dla spółek kapitałowych, w tym głównie dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ustawa z 15.9.2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030) reguluje tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, a także łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych. W myśl przepisów art. 2 KSH oraz art. 4 par. 1 pkt 1 i 2 KSH spółki handlowe dzielimy na spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna) - przedmiot prezentowanej pracy, oraz spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna).

Warto zastanowić się, skąd bierze się popularność spółek osobowych, skoro przez zawiązanie spółki kapitałowej wspólnicy nie biorą na siebie osobistej odpowiedzialności za jej zobowiązania, przez co ekonomiczne ryzyko wspólnego przedsięwzięcia, ponoszone przez każdego ze wspól­ników, jest wyraźnie mniejsze. Najważniejsze powody, dla których potencjalni wspólnicy wciąż decydują się na tworzenie spółek osobo­wych są dwa.

Pierwszym są korzyści podatkowe. Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - podatek ten płacą wspólnicy po dokonaniu podziału zysku, każdy od przypadającej mu części. Tymczasem dochód spółki kapitałowej jest obciążony podatkiem dochodowym od osób prawnych, potem dopiero może zostać podzielony między wspólników - a każdy z nich zapłaci podatek od wypłaconej mu części zysku (dywidendy).

Drugi powód popularności spółek osobowych to brak wymogów co do minimalnego kapitału założycielskiego - co pozwala utworzyć i prowadzić wspólne przedsięwzięcie nawet bez posiadania wysokiej wiarygodności kredytowej czy też dużej ilości środków własnych.

Książka "Spółki osobowe i ich opodatkowanie. Optymalizacja podatkowa spółek osobowych"
Józef Wyciślok