Społeczeństwo informacyjne. Aspekty funkcjonalne i dysfunkcjonalne -

Społeczeństwo informacyjne. Aspekty funkcjonalne i dysfunkcjonalne

4.00 Oceń książkę!

Autor: ...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN: 9788323322375
EAN:
Format: 175 x 245
Oprawa: twarda
Stron: 552
Data wydania: 2007-02-02
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
35.99
książka
53.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
W ostatniej dekadzie jednym z tematów dominującym w dyskusji środowisk naukowych na całym świecie stał się problem formowania się i przemian nowego zjawiska określanego mianem globalnej wioski, społeczeństwa postmodernistycznego, sieciowego, cybernetycznego lub cywilizacją trzeciej fali. Terminem najczęściej stosowanym, nie tylko wśród naukowców, ale również w powszechnym dyskursie, stało się społeczeństwo informacyjne, w którym komputer, dostęp do sieci i informacji zaczynają odgrywać kluczową rolę w niemal każdej dziedzinie życia, determinując sposób komunikowania i kształtując nowy styl życia.
Niniejsza monografia poświęcona jest refleksji nad fenomenem kształtowania się polskiego społeczeństwa informacyjnego oraz analizie zachodzących w nim zmian, ich różnorodnych aspektów, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Stanowi rezultat III ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej przez Wydział Nauk Społecznych Stosowanych Akademii Górniczo-Hutniczej przy współudziale Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katedry Socjologii Akademii Ekonomicznej w Krakowie w związku z zakończeniem III etapu badań nad społeczeństwem informacyjnym prowadzonych w AGH od 1999 roku. W prezentowanym zbiorze artykułów znalazły się teksty poświęcone m.in.: roli technologii informatycznych w procesie edukacji i w gospodarce, zmianom na rynku pracy i w strukturze zawodowej, dylematom prawnym, rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego w dobie Internetu, wreszcie przemianom więzi społecznych oraz kwestiom etycznym związanym z użytkowaniem sieci.
Różnorodność tematów oraz zaproponowanych kierunków badań - od opracowań ogólnych, przez bardziej szczegółowe po studia przypadku - sprawia, iż praca stanowi rodzaj kompendium, które w syntetyczny sposób prezentuje aktualny stan wiedzy polskich badaczy na temat społeczeństwa informacyjnego. Powinna zainteresować każdego, kto czuje się jego uczestnikiem.

Książka "Społeczeństwo informacyjne. Aspekty funkcjonalne i dysfunkcjonalne"