Sociological Tools Measuring Occupations. New Classification and Scales - Henryk Domański; Zbigniew Sawiński; Kazimierz M. Słomczyński

Sociological Tools Measuring Occupations. New Classification and Scales

Autor: Henryk Domański; Zbigniew Sawiński; Kazimierz M. Słomczyński

Wydawnictwo: IFiS PAN
Data wydania: 2009-07-17
Angielska wersja publikacji "Nowa klasyfikacja i skale zawodów" (Warszawa 2007). W socjologii klasyfikacje zawodów konstruowane są w celu operacjonalizacji usytuowania jednostek w strukturze społecznej. Chodzi o szeroko rozumianą przestrzeń społeczną, która może być utożsamiana ze strukturą klasową, podziałem na kategorie społeczno-zawodowe (takie jak: nauczyciele, technicy czy pracownicy biurowi) lub też z hierarchią pozycji. Najogólniej rzecz biorąc, strukturę społeczną można analizować w terminach jakiegokolwiek układu dystansów i barier definiowanych przez zawód. Jednakże do tego celu niezbędna jest klasyfikacja zawodów, która w sposób trafny i rzetelny pozwala ująć rzeczywiste relacje istniejące w strukturze społecznej. Zawiera płytę CD - na niej Appendix "Social Classification of Occupations-2009".

Książka "Sociological Tools Measuring Occupations. New Classification and Scales"
Henryk Domański; Zbigniew Sawiński; Kazimierz M. Słomczyński