Skarby ukryte w Polsce mapa samochodowa 1:1 000 000 -

EAN: 9788388201660
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2016
Podstawą dla tej publikacji jest mapa samochodowa Polski z nową numeracją dróg. Zaznaczono na niej 150 miejsc interesujących dla poszukiwaczy skarbów, w których według różnych przekazów zostały ukryte cenne rzeczy. Na rewersie znajdują się opisy tych miejsc autorstwa Włodzimierza Antkowiaka - literata i dziennikarza. Autora książek poetyckich, prozatorskich, reportażowych i popularnonaukowych, m.in. “Nie odkryte skarby. Przewodnik dla poszukiwaczy", Toruń 1991, Gdynia 1993; “Zamki i strażnice krzyżackie Ziemi Chełmińskiej", edycja niemiecka “Die Burgen des Deutschen Ritterordens im Kulmer Land" (wraz z Piotrem Lamparskim), Toruń 1999, 2000; “Poszukiwanie skarbów ukrytych w Polsce", Warszawa 2000. Współzałożyciela i przewodniczącego Międzynarodowej Agencji Poszukiwawczej, stowarzyszenia zajmującego się m.in. rozwiązywaniem różnego rodzaju zagadek przeszłości. Mapa zawiera informacje o ważniejszych zespołach eksploracyjnych w Polsce, adresy wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz 40 kolorowych zdjęć. “Skarb jest to cenny przedmiot lub ich zbiór, ukryty w celu bezpiecznego przechowania lub zaginiony". Tak brzmi przyjęta w Polsce definicja skarbu i mieści się w niej wszystko, o co chodzi poszukiwaczom. Skarbom tak rozumianym poświęcona jest niniejsza mapa. Przedstawiłem na niej 150 miejsc najciekawszych dla poszukiwaczy. Najwięcej doniesień o skarbach ukrytych w Polsce dotyczy okresu II wojny światowej, co jest oczywiste, bowiem żyją jeszcze niektórzy spośród tych, którzy uczestniczyli w akcji ukrywania różnego rodzaju dóbr na ziemiach leżących obecnie w granicach Polski, a także część tych, którzy po wojnie z urzędu zajmowali się ich poszukiwaniem - niekiedy z sukcesem. Pozostała część doniesień dotyczy okresu I wojny światowej, czasów polskich powstań narodowych, wojen napoleońskich, a także wojen wcześniejszych, średniowiecznych. I nie ma niczego przypadkowego w tym, że informacje dotyczące skarbów tak często wiążą się z wojnami - skarby są, bowiem niemal wyłącznie “dziećmi wojny", ubocznym produktem dziejowych zawieruch, kiedy ludzie, niespokojni o swoje życie i mienie, ukrywają cenne rzeczy, aby je bezpiecznie przechować do spokojniejszych czasów. Ludzie, instytucje i urzędy. Historia Polski, a przede wszystkim zmiana granic po ostatniej wojnie, sprawiły, że poszukiwacze polscy mają czego szukać. Polska jest atrakcyjnym krajem dla poszukiwaczy. Wszystkim, których “Mapa skarbów ukrytych w Polsce" zachęci do ruszenia w teren, życzę sukcesów eksploracyjnych i dobrej przygody. Wiele przedstawionych tu miejsc znajduje się na terenach bardzo atrakcyjnych turystycznie, często poza wydeptanymi ścieżkami. Bez względu na wynik poszukiwań - wraca się bogatszym." Włodzimierz Antkowiak.

Książka "Skarby ukryte w Polsce mapa samochodowa 1:1 000 000"