Ruta Tannenbaum - Miljenko Jergović

EAN: 9788375360516
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2008
Wieści o tytułowej Rucie Tannenbaum, ulubienicy przedwojennej zagrzebskiej sceny teatralnej, docierają nawet do Hitlera. Jednak po ogłoszeniu w 1941 Niezależnego Państwa Chorwackiego Ruta budzi się pewnego dnia jako zwykła Żydówka i jej życie gwałtownie się zmienia….
Fabularyzowana biografia chorwackiej Shirley Temple to równocześnie wnikliwe studium drobnomieszczaństwa w Zagrzebiu. Jergović bierze pod lupę dusze zwykłych ludzi, którzy nagle stają się żądnymi krwi ustaszami, a wtedy w miejsce życzliwej ironii i humoru wkrada się autentyczny gniew.

"Przez wyobraźnię czytelnika jedzie kolorowy pociąg opowieści pełnych bajania. Nawet śmierć okrutna chowa się w tym bajaniu trochę. I z każdej opowieści okrucieństwo człowiecze straszy, bo tyle w człowieku dobra, ile szafranu w kaszy biedaka. Żadna z nich nie ma dobrego zakończenia. Złowroga baśń zapowiada koniec świata, który wyruszył z ulicy Gundulicia."
Anka Grupińska

Książka "Ruta Tannenbaum"