Roman Polański - F.X. Feeney

Roman Polański

4.00 Oceń książkę!

Autor: F.X. Feeney

Wydawnictwo: Taschen
ISBN: 8389192411
EAN:
Format: 196 x 245
Oprawa: miękka
Stron: 192
Data wydania: 2006-03-15
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
35.00
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
"Pewnego dnia w 1946 roku w krakowskiej rozgłośni radiowej pojawił się wścibski dzieciak, tak mały, ze wyglądał na siedem lat. /.../ Okazało się, że "dzieciak" ma lat trzynaście, wie, czego chce, jest pewny siebie i inteligentny. Oznajmił zdziwionej redaktorce, że jego zdaniem dzieci, które grają w jej radiowych słuchowiskach, brzmią sztucznie". Po takim wstępie zaprezentował przygotowany przez siebie monodram starego i doświadczonego człowieka.
Roman Polański (ur. 1933, Francja)
Do Polski przyjechał z rodzicami, kiedy miał trzy lata. Paradoksalnie - rodzice uciekali przed nasilającymi się prześladowaniami. W czasie wojny, z powodu żydowskiego pochodzenia, znalazł się w krakowskim getcie. Po 2 latach uciekł i ukrywał się. Po wojnie odnalazł tylko ojca. Matka zginęła w obozie koncentracyjnym. Szybko się usamodzielnił i już jako kilkunastolatek grywał w przedstawieniach dla dzieci w teatrze radiowym i na scenie. Od roku 1953 zaczął grać w filmach. Studiował reżyserię filmową na PWSF w Łodzi. W 1959 zrealizował film dyplomowy, nie napisał jednak pracy i formalnie dyplomu nie uzyskał. W czasie studiów zrealizował kilka etiud i filmów krótkometrażowych, w tym głośny film "Dwaj ludzie z szafa". Debiutował pełnometrażowym "Nożem w wodzie". Po nieprzyjaznym przyjęciu filmu przez władze wyjechał na stałe z Polski.
Polański w swoich filmach często pokazuje zło w jego najpospolitszej formie - tej spotykanej, na co dzień, o której czyta się w gazetach. Wykorzystuje szereg charakterystycznych środków, by przeanalizować przyczyny zachowań prowadzących do tego zła. Przez umieszczenie, zazwyczaj niewielkiej liczby, bohaterów w jakimś odosobnionym środowisku skupia się na zmianach zachodzących w ich psychice. Przedstawia scenę tak, że to widz zdaje się być badaczem natury ludzkiej.
Temat holocaustu - zła czynionego masowo - nie był przez Polańskiego poruszany aż do filmu Pianista. Tutaj również analizę zachowań, już nie samej eskalacji zła nazistów, ale i odbioru wydarzeń przez tytułowego bohatera, przeprowadził reżyser na podstawie obserwacji mniejszych grup i jednostek. Film, w pewnym stopniu autobiograficzny, okazał się wielkim sukcesem i powrotem reżysera pomiędzy wielkie nazwiska.
Wydana właśnie po polsku książka autorstwa F.X. Feeneya powstała na podstawie pełnego archiwum filmowego Romana Polańskiego. Opublikowana w serii "Wielkich reżyserów" przybliża jego postać, jako reżysera, pomijając wątek aktorski. Niemniej, jest to pełnowartościowa biografia wybitnego twórcy, pokazująca jego rozwój i zawodowe dojrzewanie wraz ze wszystkimi wzlotami i upadkami.

Książka "Roman Polański"
F.X. Feeney