Rola świadomości w świecie ponowoczesnym - Wojciech Kulesza (red.), Hanna Mamzer (red.)

Rola świadomości w świecie ponowoczesnym

4.00 Oceń książkę!

Autor: Wojciech Kulesza (red.), Hanna Mamzer (red.)

Wydawnictwo: Wydawnictwo SWPS
ISBN: 9788389281692
EAN: 9788389281692
Format: 205 x 144 x 12
Oprawa: Miękka
Stron: 220
Data wydania: 2009
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
27.50
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
(...) Dzisiejsza nauka cechuje się co prawda zaskakującymi fuzjami rozmaitych dziedzin (mamy wśród stypendystów informatyków-medyków czy psychologów-ekonomistów), ale generalnie publicystyka naukowa jest wąsko wyspecjalizowana, hermetyczna, psycholog adresuje swoje pisarstwo do psychologa, logik wyraża się - by tak rzec - w logice logików. Z tego punktu widzenia niniejsze wydawnictwo jest lekturą niepowszednią i inspirującą. Weźmy tylko rozmaitość definicji hasła świadomość. Dla teologa to nie tylko kwestia opisu, ale też pewien postulat wobec jednostki ludzkiej.
W kolejnych tekstach spotykamy się ze świadomością (i nieświadomością) rozumianą bodaj najbardziej zbieżnie z potocznym pojmowaniem tego słowa - jako właściwością umysłu człowieka, przedmiotem badań psychologii psychiatrii. Wspólna świadomość społeczności ludzkich (czy też jej deformacje) to, oczywiście, przedmiot dociekań socjologicznych. Jest i świadomość sztuczna, czyli rozważania nad nieustającym wysiłkiem naukowców, by komputer zaczął myśleć. Jest i świadomość historyczna, zapisana w pamięci dzieci, świadomość prawna czy świadomość ekologiczna pojawiają się, gdy nauka wykracza poza obserwację i nazywanie zjawisk, robi krok dalej, poddaje refleksji nie tylko stan, ale i jakość współczesnego świata.
I formułuje wskazania. (...)

Jerzy Baczyński, Ewa Wilk
"Polityka"

(...) [Książka] uzmysławia, by nie powiedzieć uświadamia, jak wiele może być różnych podejść w badaniu zjawiska świadomości. Jest ona przedmiotem badań filozofii i socjologii przez prawo i architekturę po psychologię i neurofizjologię. Podejście interpretacyjne idzie w parze z analitycznym. Przybliżenie myśli autorytetów i zdanie sprawy ze stanu badań uzupełnione jest tekstami bazującymi na oryginalnym materiale empirycznym. To właśnie świadomość stanowi oś jednoczącą rożne perspektywy badawcze i paradygmaty myślenia. (...) Paradoksalnie, każde przybliżenie tematu zarazem go rozprasza. Jednak dzięki tej lekturze zyskujemy dodatkową wiedzę i w sumie wykonujemy znaczący ruch w górę po poznawczej spirali.

prof. zw. dr hab. Michał Buchowski
Uniwersytet Poznański

MECENAT WYDANIA:
Fundacja Tygodnika POLITYKA
Fundacja ORLEN "Dar Serca"
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

PATRONAT MEDIALNY:
Tygodnik POLITYKA
Radio TOK FM
Magazyn psychologiczny CHARAKTERY
Serwis PAP NAUKA W POLSCE

Książka "Rola świadomości w świecie ponowoczesnym"
Wojciech Kulesza (red.), Hanna Mamzer (red.)