Reportaż. Wszystkie ziarna piasku - Bartek Sabela

Reportaż. Wszystkie ziarna piasku

4.00 Oceń książkę!

Autor: Bartek Sabela

Wydawnictwo: Czarne
ISBN: 9788380491694
EAN:
Format: 133 x 215
Oprawa: twarda
Stron: 344
Data wydania: 2015-10-21
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
35.99
książka
33.97zł
książka
38.16zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Sahara Zachodnia, ostatnia afrykańska kolonia i - jak mawiają sami Saharyjczycy - największe więzienie świata. Szesnaście lat wojny między partyzantami Frontu POLISARIO a wojskami marokańskimi i dwadzieścia pięć lat negocjacji nie przyniosły rozwiązania konfliktu. W jego wyniku połowa rdzennej ludności uciekła do Algierii i mieszka w obozach uchodźcoacute;w. Druga żyje pod brutalną marokańską okupacją. Dzieli ich zbudowany przez Marokańczykoacute;w "mur wstydu" - fortyfikacja wojskowa, od ktoacute;rej większy jest jedynie Wielki Mur Chiński. Tymczasem organizacje międzynarodowe, powołane by bronić pokoju na świecie, zdają się cierpieć na ciężki przypadek hipokryzji i przewlekłej niemocy.

Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiuacute;n, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, ktoacute;rą otrzymał od saharyjskich aktywistoacute;w, brzmiała: "Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegoacute;łoacute;w, miejsc, nazwisk". Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed marokańską policją, obserwował, jak wygląda życie w okupowanym mieście. Pojechał roacute;wnież na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantoacute;w walczącego o niepodległość POLISARIO. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźcoacute;w - jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu.

"Książka przejmująca, świetna. Pierwsze dwie strony - o parzeniu herbaty i wymalowanym olejną farbą pokoju - czytałem z takim poczuciem, jakbym to sam napisał. Widywałem takie pokoje i piłem taką herbatę, chociaż nie w tak dramatycznych okolicznościach. No ale przecież w tej książce nie chodzi o picie herbaty. I mimo że chciałoby się nie dowiadywać już więcej, nie można przestać czytać." - Krzysztof Środa

Książka "Reportaż. Wszystkie ziarna piasku"
Bartek Sabela