ReNEUAL. Model kodeksu postępowania administracyjnego Unii Europejskiej - Marek Wierzbowski; Jacques Ziller; Jens-Peter Schneider; Herwig C. H. Hofmann

ReNEUAL. Model kodeksu postępowania administracyjnego Unii Europejskiej

Autor: Marek Wierzbowski; Jacques Ziller; Jens-Peter Schneider; Herwig C. H. Hofmann

Wydawnictwo: C.H. Beck (uprz)
Data wydania: 2015-09-09

"Jest to najlepszy spośroacute;d znanych zbioroacute;w informacji o postępowaniu administracyjnym, w skali nie tylko państw europejskich."

Potrzeba jednolitej procedury administracyjnej dla administracji Unii Europejskiej skłoniły międzynarodową grupę prawnikoacute;w do stworzenia modelu kodeksu postepowania administracyjnego dla administracji UE , ktoacute;ry może też służyć jako model kodeksu postępowania administracyjnego dla państw członkowskich.

Grupa ReNEUAL (Research Network on EU Admistrative Law ndash; Grupa Naukowo Badawcza ds. Europejskiego Prawa Administracyjnego) obejmuje profesoroacute;w z roacute;żnych uniwersytetoacute;w, z czynnym udziałem praktykoacute;w, w tym obecnych i byłych sędzioacute;w Trybunału Sprawiedliwości UE, rad stanu i sądoacute;w administracyjnych państw członkowskich.

W prace nad modelem kodeksu włączył się czynnie roacute;wnież ELI - Europejski Instytut Prawa, a niniejsze wydawnictwo wspiera Polskie Centrum Europejskiego Instytutu Prawa.

Projekt uzyskał silne wsparcie za strony kolejnych ombudsmanoacute;w europejskich. Prace nad modelem Kodeksu zbiegają się z pracami podjętymi przez Parlament Europejski nad stworzeniem jednolitej procedury dla administracji UE.

Prezentowana prace traktuje postępowanie administracyjnej szeroko, obejmując: wydawanie przepisoacute;w przez organy administracji, wydawanie decyzji w sprawach indywidualnych, zawieranie umoacute;w przez organy administracji, wzajemną pomoc i wspoacute;łpracę między organami, administracyjne zrządzanie informacjami. Szerokie ujęcie procedury administracyjnej wynika z obejmowania procedurą całej podstawowej działalności administracji.

Książka "ReNEUAL. Model kodeksu postępowania administracyjnego Unii Europejskiej"
Marek Wierzbowski; Jacques Ziller; Jens-Peter Schneider; Herwig C. H. Hofmann