Rantis - A. Amer

Autor: A. Amer

Wydawnictwo: Amea
Data wydania: 2012-10-30
"Rantis" Aidy Amer jest nostalgiczną opowieścią o miejscy, które znajduje się poza czasem i przestrzenią, a także o ludziach, którzy trwają na granicy świata rzeczywistego i świata fantazji.
Rantis to palestyńskie miasteczko, którego próżno by szukać na mapach. Wokół studni na rantiskim rynku, w cieniu starej oliwki, Aida Amer gromadzi wszystkich mieszkańców miasta, a wśród nich swych najbarwniejszych bohaterów: Miriam - lokalną Szeherezadę Fatimę - znachorkę mądrzejszą od lekarzy jednorękiego Jusufa Odiego - żartownisia, a jednocześnie sprawcę wielu nieszczęść Hefeza - sprawiedliwego oraz prawego spadkobiercę imienia i bogactwa rodu Amer Khalaf jego posłuszną żonę Ranię namiętną i rozwiązłą Bośniaczkę Itydal chorego z zazdrości Khaleda?
Aida Amer wraca do prywatnego raju utraconego, do palestyńskich korzeni, do rodzinnych opowieści, do miejsc dla niej najważniejszych. "Rantis", choć wyrosło z prawdziwych historii, jest fikcją pozwalającą Aidzie Amer ocalić najpiękniejsze familijne legendy. Jaj powieść można śmiało nazwać orientalną odpowiedzią na latynoamerykańskie "Sto lat samotności".

Książka "Rantis"
A. Amer