Pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich - Monika Domańska; Andrzej Zielony

Pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich

4.00 Oceń książkę!

Autor: Monika Domańska; Andrzej Zielony

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
ISBN: 9788375263886
EAN:
Format: 175 x 250
Oprawa: twarda
Stron: ...
Data wydania: 2007-10-16
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
90.99
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Stan prany na 01.05.2007 r.
Przygotowane przez członków Biura Studiów i Analiz SN oraz asystentów w Izbach SN opracowanie stanowi kompendium wiedzy mające służyć pomocą m.in. sędziom, adwokatom i radcom prawnym, którzy w konkretnych sprawach rozważają przydatność zastosowania instytucji pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich.
Publikacja składa się z trzech części:
W pierwszej - europejskiej - przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące instytucji pytania prejudycjalnego w prawie unijnym, a więc jego funkcję, przesłanki oraz procedurę zadawania, jak również charakter prawny i skutki orzeczeń. Zamieszczone w tej części wskazówki odnoszące się do sposobu formułowania pytań oraz przebiegu procedury ich rozpatrywania, zapewne zainteresują praktyków.
W drugiej - krajowej - omówiono kwestie związane z występowaniem sądów krajowych z pytaniem prejudycjalnym w sprawach administracyjnych, cywilnych i karnych. Opisano w niej czynności procesowe poprzedzające wniesienie pytania, formę prawną samego wniosku prejudycjalnego, podmioty uprawnione i zobowiązane do zadawania pytań oraz potencjalne procesowe konsekwencje oczekiwania na orzeczenie prejudycjalne. Ponadto zwrócono uwagę na dokonujące się pod wpływem procedur prejudycjalnych zmiany w zakresie samodzielności jurysdykcyjnej sądu krajowego.
Na część trzecią składają się akty prawne i dokumenty UE (wyciągi z traktatów, Statutu i Regulaminu ETS, wskazówki dla pełnomocników stron), przykłady polskich pytań prejudycjalnych oraz wykaz orzeczeń i literatury.

Książka "Pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich"
Monika Domańska; Andrzej Zielony