Psychologia. Podręcznik dla studentów kierunków medycznych - Anna Trzcieniecka-Green

Psychologia. Podręcznik dla studentów kierunków medycznych

Autor: Anna Trzcieniecka-Green

Wydawnictwo: UNIVERSITAS (uprz)
ISBN: 9788324222063
Data wydania: 2012-11-01
Książka "Psychologia. Podręcznik dla studentów kierunków medycznych" powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie na pozycję tego rodzaju, szczególnie wyraźne w ostatnich latach. W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej i koniecznością dostosowania programów nauczania na wyższych uczelniach do wymagań unijnych wykłady i/lub seminaria z psychologii znalazły się w programie wszystkich kierunków nauczanych na wyższych uczelniach medycznych. Uważamy, że aby skutecznie leczyć i pielęgnować ludzi, absolwenci kierunków medycznych potrzebują znajomości zachowań człowieka wykraczającej poza wiedzę potoczną i zdroworozsądkową. Studenci powinni zgłębiać nie tylko zasady rządzące zachowaniem człowieka, ale również widzieć ich praktyczne zastosowanie w kontaktach z pacjentem, do zwiększenia skuteczności zabiegów leczniczych, promocji zdrowia oraz radzenia sobie z własnymi problemami i obciążeniami w pracy zawodowej. Znajomość reakcji człowieka na stres, chorobę, śmierć, a także podstawowych metod pomocy psychologicznej i komunikacji jest niezbędna w praktyce klinicznej. Umożliwia pogłębienie profesjonalnego kontaktu z chorym oraz właściwe pokierowanie własnym rozwojem. Pozwala również oddzielić reakcje pacjenta, które przebiegają naturalnie, od tych, które wymagają pomocy, a w szczególności pomocy specjalistycznej. Autorki podręcznika mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do kształtowania takiej właśnie postawy wśród absolwentów kierunków medycznych. Mamy świadomość, że podręcznik ten nie wyczerpuje wszystkich zagadnień z zakresu psychologii i psychologii zdrowia, które są istotne dla przyszłych pracowników służby zdrowia, żywimy jednak nadzieję, że pomoże w dużym stopniu usystematyzować najważniejsze tematy, z korzyścią zarówno dla studentów, jak i dla prowadzących zajęcia.

Książka "Psychologia. Podręcznik dla studentów kierunków medycznych"
Anna Trzcieniecka-Green