Przyrzeczenie harcerskie - Śliwerski Bogusław

EAN: 9788378501640
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2012
Każdy instruktor, który, chcąc zrozumieć i docenić swoiste cechy i wielorakie funkcje harcerskiego przyrzeczenia, powinien najpierw sięgnąć do jego historii. Nie tylko po to, by uczynić zadość starej rzymskiej maksymie, iż "historia jest nauczycielką życia", lecz także i w tym celu, żeby pogłębić swoją

świadomość historyczną z korzyścią dla pełnienia harcerskiej służby. Wzbudzony w latach 1980-1981 spór instruktorski wokół harcerskiego przyrzeczenia, choć skoncentrowany głównie na jego aspekcie ideowym, z całą wyrazistością ujawnił szereg luk w wiedzy historycznej wśród harcerskich wychowawców.

Różne złożyły się na to przyczyny:

- subiektywne, jak np. niechęć do wnikania w przeszłość lub świadome pomijanie niektórych faktów historycznych w celu wyeksponowania własnej interpretacji danego zagadnienia;
- obiektywne - w postaci braku dostępu do źródeł i opracowań historycznych czy przekazywanie przez niektórych autorów, zapewne częściowo na skutek cenzury politycznej, błędnych lub celowo zafałszowanych informacji.

Książka "Przyrzeczenie harcerskie"
Śliwerski Bogusław