Przewodnik po wyspie. - Karuza Senko

EAN: 9788307031576
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2008
Współczesny pisarz chorwacki Senko Karuza (ur. 1957) jest „wyspiarzem”. Urodzony w Splicie, dzieciństwo i młodość spędził na adriatyckiej wyspie Vis, oddalonej od lądowych granic kraju. Zżyty z miejscową, wyizolowaną, rządzącą się własnymi prawami i obyczajami społecznością, powrócił po latach do tego świata swoistym „przewodnikiem” po wyspie dzieciństwa. W krótkich opowiadaniach-przypowiastkach, niepozbawionych nostalgicznego humoru, Karuza prezentuje życie lokalnej społeczności, jej odmienność, egzotykę i dzień powszedni – który szczególnie dziś, w obliczu masowej migracji mieszkańców, staje się metaforą przemijania i obumierania, zaniku tradycji i dawnego obyczaju; mimo to życie wyspiarzy wciąż pełne jest słońca i „arkadyjskiej” prostoty...
Książka uznana została za jedno z najbardziej oryginalnych dzieł prozy chorwackiej ostatnich lat.

Książka "Przewodnik po wyspie."
Karuza Senko