Protokół - Jean-Marie Gustave Le Clézio

Protokół

4.00 Oceń książkę!

Autor: Jean-Marie Gustave Le Clézio

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
ISBN: 9788306031935
EAN:
Format: 125 x 195
Oprawa: miękka
Stron: ...
Data wydania: 2008-11-12
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
21.99
książka
26.00zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Pierwsza powieść noblisty, wydana w 1963 roku, za którą został nominowany do nagrody Goncourtów.

Jean-Marie Gustave Le Clézio albo J.M.G. Le Clézio (ur. 13 kwietnia 1940 w Nicei) - francuski powieściopisarz, autor ponad 30 książek, laureat Prix Renaudot w 1963 i Literackiej Nagrody Nobla w 2008. Jego rodzice byli kuzynami (to samo nazwisko, wspólny dziadek): ojciec brytyjskim chirurgiem, a matka Francuzką z Mauritiusu. Pierwszą podróż odbył w wieku 7 lat do Nigerii, gdzie przebywał ojciec. Studiował literaturę francuską w Nicei i uzyskał stopień doktora, a potem, po pobycie w Londynie i Bristolu, wyjechał do USA, gdzie nauczał.
W latach 1967-1970 wielokrotnie podróżował do Panamy, gdzie mieszkał wśród Indian, poznając ich język. Zainteresowanie kulturą indiańską znalazło odbicie w kilku jego książkach, m.in. przekładach mitów. W roku 1980 został pierwszym laureatem nagrody Paul-Morand ufundowanej przez Akademię Francuską (za powieść Pustynia).
W 1975 roku poślubił Jémię, pochodzącą z Sahary Zachodniej. Mieszka głównie w Albuquerque w Nowym Meksyku, USA, a we Francji w Nicei i Paryżu.
W 1994 roku sondaż przeprowadzony przez francuskie czasopismo literackie Lire wykazał, że 13% czytelników uważa go za największego żyjącego pisarza francuskojęzycznego, co dało mu zwycięstwo.
Zaczął pisać w wieku siedmiu-ośmiu lat. Sławę przyniosła mu już pierwsza powieść, Protokół, nominowana do nagrody Goncourtów i nagrodzona Prix Renaudot w 1963 roku.
Jego karierę literacką można podzielić na dwa główne okresy:
- od 1963 do 1975 roku Le Clézio badał takie tematy jak szaleństwo, język, pisanie, poświęcając się eksperymentom formalnym, w czym naśladował takich swoich współczesnych z nurtu nowej powieści, jak Georges Perec albo Michel Butor. Był postrzegany jako innowator i buntownik, chwalili go Michel Foucault i Gilles Deleuze. Demonstrował sprzeciw wobec współczesnej, zautomatyzowanej cywilizacji.
- W końcu lat 70. styl pisarza uległ radykalnej zmianie; porzucił eksperymenty i nastrój jego powieści stał się mniej wypełniony udręczeniem, gdy zajął się taką tematyką jak dzieciństwo, dojrzewanie czy podróże, co przyciągnęło szersze grono czytelników.

(źródło: pl.wikipedia.org)

Książka "Protokół"
Jean-Marie Gustave Le Clézio