Postępowanie w stanach nagłych i szczególnych u chorych na cukrzycę - Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz; Bogna Wirusz-Wysocka

Postępowanie w stanach nagłych i szczególnych u chorych na cukrzycę

Autor: Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz; Bogna Wirusz-Wysocka

Wydawnictwo: Via Medica
Data wydania: 2011-01-18
Powszechnie wiadomo, że zaburzenia gospodarki węglowodanowej stanowią epidemię XXI wieku. Ich narastająca częstość powoduje, że nie ma już dziedziny medycyny, w której nie istnieją trudności z opieką nad zwiększającą się grupą pacjentów z cukrzycą lub znajdujących się w stanie przedcukrzycowym. Nie można oczekiwać, że wszystkie problemy związane ze specyficzną opieką nad chorym na cukrzycę rozwiążą specjaliści diabetolodzy. Istnieje więc pilna potrzeba dostarczenia przedstawicielom wielu specjalności medycznych zwięzłych i konkretnych informacji o ostrych stanach w cukrzycy, które ułatwiałyby codzienną praktykę lekarską. W znacznym stopniu podstawą propozycji zawartych w przygotowanym materiale są doświadczenia własne, wynikające z wieloletniej pracy z chorymi na cukrzycę, a także ze współpracy z przedstawicielami prawie wszystkich specjalności medycznych. Zamiarem autorek było przygotowanie książki, która będzie pomocna w codziennej praktyce szpitalnej i ambulatoryjnej lekarzom zajmującym się chorymi na cukrzycę. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja będzie prowokować do własnych przemyśleń nad trudnymi i nietypowymi sytuacjami zachodzącymi w życiu osób z cukrzycą. Wierzymy także, że zawarte w niej informacje doprowadzą do poprawy opieki medycznej nad tą specyficzną grupą chorych. Inspiracją do podjęcia wysiłków nad przygotowaniem przedstawionego materiału były sugestie onkologa, dr. hab. med. Piotra Wysockiego, za które jesteśmy bardzo wdzięczne. Dziękujemy również Kolegom z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za nieocenioną pomoc i duże poparcie dla podjętej inicjatywy.
Kolejne wydanie książki pt. Postępowanie w stanach nagłych i szczególnych u chorych na cukrzycę uzupełniono o nowy rozdział zawierający wskazówki w zakresie postępowania przeciwhiperglikemicznego u chorych na cukrzycę z udarem mózgu. Ponadto dokonano uaktualnienia treści pozostałych rozdziałów na podstawie nowych doniesień naukowych i doświadczeń własnych. Mamy nadzieję, że przygotowana pozycja wydawnicza będzie przydatna w praktyce klinicznej lekarzy wielu specjalności.

Książka "Postępowanie w stanach nagłych i szczególnych u chorych na cukrzycę"
Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz; Bogna Wirusz-Wysocka