Postępowanie w powikłaniach sercowo-naczyniowych w raku płuca -

Postępowanie w powikłaniach sercowo-naczyniowych w raku płuca

Autor: ...

Wydawnictwo: Medical Education
Data wydania: 2012-10-01
Rak płuca pod względem epidemiologicznym jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie oraz jedną z najczęstszych przyczyn umieralności. Niezależnie od typu histologicznego i molekularnego, rak płuca może wzrastać, naciekając osierdzie lub naczynia krwionośne w obrębie klatki piersiowej. Objawy progresji raka płuca mogą być bezpośrednią przyczyną hospitalizacji na oddziałach kardiologii. Ocena zaawansowania raka płuca, w tym ocena zajęcia różnych struktur układu sercowo-naczyniowego, może być kluczowa dla podjęcia ważnych decyzji terapeutycznych. Dla przykładu informacja o naciekaniu naczyń płucnych może by bardzo istotna dla torakochirurga i radioterapeuty. Poważnym problemem klinicznym jest współwystępowanie z rakiem płuca tak istotnych rokowniczo chorób jak POChP i choroba wieńcowa. Wielu chorych na raka płuca zgłasza objawy niewydolności serca, zaburzenia wentylacji o typie obturacji oraz doświadcza zatorowości płucnej. W tej unikatowej publikacji wybitni polscy specjaliści z dziedziny onkologii, radioterapii, torakochirurgii, chorób wewnętrznych, pneumunologii i kardiologii starali się ustalić jednolity i przejrzysty konsensus postępowania u chorych na raka płuca, którzy zgłaszają objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Książka "Postępowanie w powikłaniach sercowo-naczyniowych w raku płuca"