Poradniki Kadrowe. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia po zmianach - Małgorzata Kozłowska; Michał Culepa; Magdalena Skalska; Magdalena Kostrzewa; Piotr Kostrzewa

Autor: Małgorzata Kozłowska; Michał Culepa; Magdalena Skalska; Magdalena Kostrzewa; Piotr Kostrzewa

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Format: ...
Data wydania: 2015-10-15

Od 1 stycznia 2016 r. w istotny sposoacute;b zmienią się zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby, ktoacute;re wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do ktoacute;rej zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Zleceniobiorca, pracujący na podstawie kilku umoacute;w zleceń, będzie musiał płacić składki od tych umoacute;w, ktoacute;rych podstawa wymiaru jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W książce w przystępny sposoacute;b omoacute;wiono problematykę oskładkowania tych umoacute;w i związanych z tym obowiązkoacute;w zleceniodawcoacute;w i zleceniobiorcoacute;w. Dużo uwagi poświęcono na przybliżenie zagadnień związanych z tzw. zbiegiem tytułoacute;w do ubezpieczeń, w tym m.in. łączenia prowadzenia działalności gospodarczej z wykonywaniem umowy zlecenia z wyjaśnieniem skutkoacute;w zakresie ubezpieczeń społecznych. Wszystkie zagadnienia zobrazowano przykładami ze wskazaniem prawidłowych obliczeń.

W drugiej części poradnika przedstawiono tematykę obowiązkowego odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodoacute;w osiąganych przez członkoacute;w rad nadzorczych i członkoacute;w zarządu spoacute;łek z tytułu pełnienia funkcji.

W publikacji zamieszczono roacute;wnież odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące interpretacji nowych przepisoacute;w. Autorzy omawiają konkretne stany faktyczne i wskazują sposoby rozwiązania problemoacute;w.

Czytelnicy znajdą tu roacute;wnież pełny tekst ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w podwoacute;jnym brzmieniu przepisoacute;w ze stanem prawnym na 31 grudnia 2015 i 1 stycznia 2016 r.

Książka "Poradniki Kadrowe. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia po zmianach"