Po stronie praktyki. Szkice polonistyczne z dydaktyki szkolnej i akademickiej - Maria Kwiatkowska-Ratajczak

Po stronie praktyki. Szkice polonistyczne z dydaktyki szkolnej i akademickiej

4.00 Oceń podręcznik!

Autor: Maria Kwiatkowska-Ratajczak

Wydawnictwo: Sorus
Data wydania: 2014-02-03
Gdzie kupić tani podręcznik?
podręcznik
Podręcznik w Twoim domu w ciągu 48h
Autorka przeciwstawia się powszechnej krytyce nauczania szkolnego, a często i akademickiego, co nie oznacza, że nie zauważa mankamentów kształcenia polonistycznego. Przedstawia możliwości wykorzystania w nauczaniu języka polskiego dominującej współcześnie popkultury (cz. I). Łączy prezentację różnorodnych przykładów zrealizowanych w praktyce szkolnej (cz. II) i uniwersyteckiej (cz. III) z ustaleniami teoretycznymi i nowymi metodologiami nauk humanistycznych.

Książka zaprasza do dialogu - z uczniem, studentem, nauczycielem, badaczem. Jak zauważyła w recenzji prof. dr hab. Halina Wiśniewska, "została napisana ze swadą, znawstwem zagadnień i - co rzadkie - z emocjonalnym osobistym zaangażowaniem w opisywane eksperymentalne nowości poznańskiego uniwersytetu".

Publikacja może zainteresować wykładowców różnych dziedzin polonistyki w szkołach wyższych, doktorantów, ośrodki metodyczne i nauczycieli języka polskiego.

Maria Kwiatkowska-Ratajczak - profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, kieruje Pracownią Innowacji Dydaktycznych w Instytucie Filologii Polskiej. Autorka książek Z perspektywy wartości o prozie dla dzieci i młodzieży (1994) oraz Metodyka konkretu. O wybranych problemach zawodowego kształcenia nauczycieli polonistów (2002). Współredaktorka tomów rozpraw Konteksty polonistycznej edukacji (1998), Między szkołą a uniwersytetem. Odbiorcy w nowych podręcznikach dla reformującej się szkoły (2008). Współautorka i redaktorka naukowa podręcznika akademickiego z zakresu dydaktyki kształcenia polonistycznego Innowacje i metody (2011). Redaktorka "Polonistyki". Rzeczoznawczyni MEN do spraw podręczników. W latach 2003-2006 przewodnicząca Komisji Edukacji Szkolnej i Akademickiej Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Współpracowała z Fundacja Guardiniego z Berlina, Katedrą Polonistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie i polonistami z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Na zaproszenie Polish Teachers Association in America, Inc. oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prowadziła wykłady i warsztaty dla nauczycieli w Chicago.

Podręcznik "Po stronie praktyki. Szkice polonistyczne z dydaktyki szkolnej i akademickiej"
Maria Kwiatkowska-Ratajczak