Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz... To imiona najpopularniejszych łobuziakoacute;w w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelnikoacute;w już od ponad 50 lat! I ciągle zdobywają nowych fanoacute;w w roacute;żnym wieku, zachwycając kolejne pokolenia. Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej - ten charakterystyczny kwadratowy format rozpoznawał każdy miłośnik serii. Teraz po raz pierwszy komplet pięciu klasycznych tomoacute;w serii w jednej książce: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Wakacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Mikołajek ma kłopoty.
Reneacute; Goscinny (1926-1977)
Pisarz urodził się w Paryżu, jednak jego rodzina wyemigrowała do Argentyny, gdzie Reneacute; odbył całą edukację szkolną w College Francais w Buenos Aires. Po powrocie do Francji na początku lat pięćdziesiątych stworzył całą serię legendarnych postaci. Z Jean-Jacques'em Sempeacute; wymyślił przygody Mikołajka, wprowadzając w narracji język dzieciakoacute;w. Poacute;źniej stworzył Asteriksa z Albertem Uderzo. Przygody małego Gala zostały przyjęte entuzjastycznie i weszły do kanonu utworoacute;w najczęściej czytanych na świecie. Autor w tym samym czasie stworzył z Morrisem "Lucky Luke'a", z Tabarym "Iznoguda", z Gotlibem "Les Dingodossiers" itd.
Będąc naczelnym magazynu "Pilote", zrewolucjonizował sztukę komiksu, nadając mu rangę "dziewiątej sztuki wyzwolonej". Goscinny był także genialnym scenarzystą, ale to poprzez przygody Mikołajka, jego dziecięce psoty i wybryki, wzruszającą naiwność, pokazał wielkość swego talentu pisarskiego.
Jean-Jacques Sempeacute; (ur. 1932)
Jako uczeń (raczej słaby) zajmował się głoacute;wnie rozrabianiem. Wydalony z College Moderne de Bordeaux z powodu braku dyscypliny, rozpoczął aktywne życie zawodowe: jako złota rączka u hurtownika win, wychowawca na koloniach, goniec w biurze...
Mając osiemnaście lat, zaciągnął się na ochotnika do wojska. Stacjonując w Paryżu, odwiedzał liczne redakcje gazet i w 1951 roku sprzedał swoacute;j pierwszy rysunek do "Sud-Ouest". Z początkiem błyskotliwej kariery rysownika prasowego zbiegło się jego spotkanie z Goscinnym, ktoacute;re zaowocowało stworzeniem postaci Mikołajka.
Sempeacute; jest jednym z nielicznych rysownikoacute;w francuskich ilustrujących okładki prestiżowego tygodnika "New Yorker" i do dzisiaj regularnie rozśmiesza tysiące czytelnikoacute;w "Paris Match".
Książka "Pierwsze przygody Mikołajka"
René Goscinny; Jean-Jacques Sempé