Pasażer - Jean-Christophe Grange

Wydawnictwo: Albatros
Format: ...
Data wydania: 2013-03-06
"Pasażer Jean-Christophe Grangé'a to dramatyczna, pełna niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o ucieczkach psychicznych, wywołanych trudnymi do zaakceptowania wydarzeniami, którym towarzyszy całkowita amnezja. Bohater, François Kubiela, szanowany, ceniony psychiatra i naukowiec, interesujący się bliźniakami i chorymi na amnezję, praktykujący w paryskiej klinice, po traumatycznym przeżyciu tworzy sobie nową osobowość, staje się "pasażerem bez bagażu". Jego kolejne wcielenia to: Nono, czyli Arnaud Chaplain - fałszerz dokumentów, elegant, bawidamek z Paryża; Narcyz - szalony malarz, którego dziwaczne autoportrety cieszą się wielkim uznaniem znawców sztuki; Victor Janusz - bezdomny, kloszard z Marsylii i wreszcie Mathias Freire - lekarz psychiatra, pracujący w szpitalu dla psychicznie chorych w Bordeaux. Narcyz, Janusz i Freire są wmieszani w zabójstwa bezdomnych, inspirowane mitologią grecką. Ana?s Chatelet, kapitan policji z Bordeaux, która prowadzi śledztwo w sprawie tych zabójstw, nazywa ofiary umownie Minotaurem, Ikarem i Uranosem, bo sceneria zabójstw wskazuje na mity o tych właśnie postaciach. Chaplain i Kubiela mają coś wspólnego ze zniknięciem kilku kobiet ogłaszających się w sieci na portalu randkowym. Mathias Freire, od którego zaczyna się cała opowieść, z przerażeniem stwierdza, że jest Victorem Januszem, podejrzanym o zabójstwo Minotaura. Postanawia odnaleźć prawdziwego mordercę, a zarazem odnaleźć własną, prawdziwą osobowość. Po starciu ze ścigającymi go z niewiadomego powodu zabójcami dostaje się do szpitala i tam dowiaduje się, że ma w okolicy nosa wszczepiony implant. Freire nie wie, kto, kiedy i w jakim celu dokonał na nim tej operacji. Ucieka ze szpitala. Kontynuuje swoje prywatne dochodzenie. Przez cały czas musi uciekać przed zabójcami i policją. "

Książka "Pasażer"
Jean-Christophe Grange