Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania - Jolanta Drużyńska

Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania

Autor: Jolanta Drużyńska

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-04-16

Ostatni tabor to opowieść o polskich Romach i peerelowskim zakazie romskich wędroacute;wek i końcu ich dawnego świata.

W 1996 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy Tabor Pamięci Romoacute;w, ktoacute;ry miał nie tylko przypomnieć ten zakaz, ale też odwiedzić największe w Polsce, poza obozami koncentracyjnymi, miejsca kaźni Cyganoacute;w w czasie II wojny światowej.

Na kanwie wędroacute;wek z Taborem Pamięci autorka opowiada o odkrywaniu "cygańskiego świata". Sięga do wspomnień z dzieciństwa, odnajduje cygańskie wątki w dawnych lekturach, filmach i obrazach, wykorzystuje relacje świadkoacute;w ostatnich lat taborowego życia polskich Romoacute;w, a także dokumenty peerelowskich urzędoacute;w i jednostek MSW zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatni tabor to opowieść o romantycznym świecie taboroacute;w i o brutalnej ingerencji władz państwowych w tradycyjny styl życia Romoacute;w, ktoacute;ra zepchnęła ich na margines życia społeczno-ekonomicznego.

Książka "Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania"
Jolanta Drużyńska