Od Smakosza do Fregaty - Ryszard Danecki

Autor: Ryszard Danecki

Wydawnictwo: GP
Data wydania: 2011-08-29
Czy Poznań jest godny legendy? Czy potrafimy odtrąbić znaczące wydarzenia artystyczne i ogłosić ich chwałę? Czy w końcu potrafimy skutecznie przypomnieć znakomite postacie związane z Poznaniem? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć autor książki "Od Smakosza do Fregaty". Tytuł opisuje szlak od restauracji Smakosz (naprzeciwko Teatru Polskiego) przy ul. 27 Grudnia, do Fregaty, restauracji otwieranej o 4 rano przy ul. Lampego. To szlak najczęściej uczęszczany przez miejscową cyganerię artystyczną, tych którzy na stałe tu mieszkali, ale i tych którzy trafiali tu na kilka sezonów lub przyjechali na gościnne występy. Mnóstwo wspomnień, anegdot, dziesiątki nazwisk twórców znaczących wiele dla polskiej kultury. RYSZARD DANECKI urodził się w 1931 roku. W czasie wojny był członkiem konspiracyjnej organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Za udział w walkach o wyzwolenie Poznania otrzymał medal i odznaczenie bojowe "Weterana 8 Gwardyjskiej Armii". Od 1945 r. należał do 21 PDH im. T. Rejtana - z niej właśnie wyodrębnił się Harcerski Chór Chłopięcy "Miniaturka" Jerzego Kurczewskiego, w którym śpiewał i był II dyrygentem. Pływał jako rybak w Kaspijskiej Flocie. Oprócz podróży literackich po krajach Europy wędrował także po Azji Środkowej i Kaukazie. Jest autorem kilkudziesięciu książek: poezji i prozy, utworów scenicznych, librett oper kameralnych i kantat. Jego wiersze przetłumaczono na ponad 30 języków. Jest laureatem licznych nagród m.in. "Czerwonej Róży", XIV Międzynarodowego Konkursu o Nagrodę Księżnej Agha Khan we Francji, Nagrody Miasta Poznania, Nagrody Literackiej Ministra Obrony, trzykrotnie Nagrody Ministra Kultury, Nagrody im. J. Kasprowicza, Nagrody im. Wł. Reymonta i nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Za swoją twórczość otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Książka "Od Smakosza do Fregaty"
Ryszard Danecki